24.01.2018 Kolmapäev

Stalnuhhin: pangaliidu ettepaneku rakendamisel poleks Eesti õigusriik

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikme ja rahanduskomisjoni esimehe Mihhail Stalnuhhini sõnul pole pangaliidu ettepanek teha rahapesu tõkestamiseks süütuse presumptsiooni erand mõeldav, sest vastasel juhul lakkaks Eesti olemast õigusriik.

"Minu arvamus siin ei maksa mitte midagi, sest on olemas Eesti Vabariigi põhiseaduse paragrahv 22, milles on öeldud, et keegi ei ole kohustatud oma süütust tõendama ja kui hakata rakendama midagi muud, siis tähendab, et õigusriiki enam ei ole," ütles Stalnuhhin BNS-ile.

Tema sõnul mingisugust vastavat pretsedenti Eestis lihtsalt ei tule. "Põhiseadus paneb paika, kuidas need asjad peavad käima ja ongi kõik," ütles Stalnuhhin.

Pangaliit saatis eelmisel nädalal rahandus-, justiits- ja siseministeeriumile pöördumise, kus tegi ettepanekuid rahapesuriskide maandamiseks. Liidu teatel on Eesti üks peamisi rahapesuriske eelkõige Venemaalt ja Ukrainast pärit musta ja halli raha transiit.

Pangaliidu arvates tuleks rahapesu takistamiseks teha erand süütuse presumptsioonis ning teisipäeval tutvustas liit oma seisukohti riigikogu rahanduskomisjonile.

"Selleks et efektiivselt tõkestada läbi Eesti toimuvat rahapesu /.../ on vaja paradigmamuutust. Juhul, kui on tõendatud varjamistegevus - variisikute kasutamine, dokumentide fabritseerimine ja võltsimine - ja raha seaduslik päritolu ei ole nähtav, siis peab raha valdaja või tegelik kasusaaja tõendama ära raha seadusliku päritolu ja tegeliku kasusaaja," kirjutab liit ettepanekus.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes