TRK 1140x140 ee gif
20.02.2019 Kolmapäev

RIA soovitused e-valimisteks: vaadake üle ID-kaart ja tarkvara

ID-kaart tuleb enne valimisi korda teha.
ID-kaart tuleb enne valimisi korda teha. Postimees

E-hääletamisel osalemiseks soovitab Riigi Infosüsteemi Amet üle kontrollida ID-kaardi või mobiil-ID toimimise ning kasutada uusimat tarkvara.

Neljapäevast, 21. veebruarist kuni 27. veebruarini saab iga inimene, kes kasutab ID-kaarti või mobiil-ID-d, osaleda riigikogu valimiste e-hääletamisel. Elektrooniline hääletamine on alternatiivne ja mugav võimalus neile, kes ei soovi või ei saa minna hääletama valimisjaoskonda.

E-hääletamiseks läheb vaja:

  • kehtivate sertifikaatidega ID-kaarti või mobiil-IDd (vaadake kehtivust ID-kaardi tarkvarast DigiDoc4 klient);
  • PIN-koode (koos ID-kaardiga või Mobiil-ID SIM-kaardiga väljastatud PIN1 ja PIN2);
  • internetiga ühendatud arvutit ning ID-kaardi lugejat (kui arvutis ei ole);
  • uusimat ID-kaardi tarkvara. Kui uuendused on tegemata, tuleb need alla laadida ID-kaardi veebilehelt www.id.ee, valides menüüst „paigalda tarkvara“.

valijarakendust, mis tuleb alla laadida enda arvutisse valimiste veebilehelt www.valimised.ee (rakendus lisatakse veebi e-hääletamise esimesel päeval ehk homsest).

Küberhügieeni tagamiseks:

  • kui kasutate ühiskasutatavat arvutit, veenduge, et olete kõikidest külastatud ja sisselogitud kohtadest välja loginud;
  • hoidke arvuti ja nutiseadmete tarkvara uuendatuna ning kasuta viirusetõrjet;
  • ärge jätke oma ID-kaardi või Mobiil-ID PIN-koode ripakile ega jagage oma paroole võõrastele.

E-hääletada saab vaid arvutiga, nutiseadme abil see võimalik ei ole.

Valimiste perioodil on avatud infotelefon, mis nõustab e-hääletajaid muu hulgas ka tehniliste küsimuste korral. Klienditugi võtab kõnesid vastu iga päev kell 8.00–20.00 telefonil 631 6633 ning seda kuni 4. märtsini. Samuti saab abi küsida e-posti teel See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või tehniliste küsimuste korral See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes