21.07.2021 Kolmapäev

Politsei kelmuste ohvritele: ärge kustutage alla laetud tarkvara

Politsei palub kelmuste ohvritel alla laetud tarkvara mitte kustutada.

 Kuue kuuga on inimestele tekitatud üle 800 000 euro kahju.
Kuue kuuga on inimestele tekitatud üle 800 000 euro kahju. Foto: pexels

Politsei manitseb, et telefonikelmuste ohvriks sattumise vältimiseks tuleb katkestada kõne, mitte jagada oma paroole ega laadida arvutisse tundmatut tarkvara.  

Tartu politseijaoskonna juhtivuurija Peeter Pärn märkis, et kelmid lasevad väljavalitud ohvril oma arvutisse laadida AeroAdmin, AnyDesk või TeamViewer programmi, et saada kaugligipääs ohvri arvutile.

Kui inimene saab aru, et seeläbi võeti tema kontolt raha ära, kustutavad nad esmajärjekorras alla laetud tarkvara. Paraku jääb just selle sammu tõttu politseil kätte saamata väga oluline info, mis aitaks kelme tuvastada,

märkis Pärn.

"Kui peaks juhtuma, et langed kelmuse ohvriks, siis ära kustuta alla laaditud tarkvara, vaid ühenda arvuti kiirelt netivõrgust välja. Internetiühenduseta ei ole võimalik kelmidel enam arvutile ligi pääseda ning samas säilitate uurimise jaoks väärtuslikku infot, kui alla laetud tarkvara säilitate. Kui mingil põhjusel ei oska või saa te netiühendust katkestada, lülitage arvuti lihtsalt välja, kuid taaskord – ärge kustutage alla laetud tarkvara. Nendest logidest saab politsei uurimise jaoks vajaminevat infot," rääkis juhtivuurija.

Sel aastal on politsei saanud kuue kuuga 229 teadet üle Eesti, kus inimesele helistas end pangatöötajana esitlenud kelm ning pettis heauskselt inimeselt tema raha välja. Kuue kuuga on inimestele tekitatud üle 800 000 euro kahju. Enam kui pooled ründed on pank ära hoidnud juba eos kahtlased tehingud blokeerides.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!