Arenguseire keskuse eksperdi Märt Masso sõnul näitab värske analüüs, et omavalitsuste tulu- ja teenustaseme vahel on tugev seos. „Kui omavalitsuse tulu elaniku kohta kasvab 10 protsenti, paraneb teenustase ligikaudu 4 protsenti. Samas tähendab see, et teenuste kvaliteedi ja kättesaadavuse tõstmiseks on vaja reaalseid lisatulude allikaid – olgu selleks suurem osa tulumaksust või kohalike maksude tõus,“ ütles Masso.
Teenustaseme parandamine eeldab lisatulusid ja strateegilisi valikuid
2023. aasta andmetel jäi omavalitsuste teenustase 18 valdkonnas 9-pallisel skaalal vahemikku 1,8–5,87, ehk keskmine tase oli kõigest 4,02. Kõrgem teenustase on rikkamates omavalitsustes valdavalt seotud suurema tuluga elaniku kohta.
Analüüsi kohaselt ei ole varasematele aastatele sarnane tulude kasv piisav teenustaseme märgatavaks parandamiseks. Seda enam, et omavalitsused kasutavad oma ressursse juba praegu tõhusalt.
Arenguseire keskuse prognoosi kohaselt kasvavad omavalitsuste tulud järgmise 2-3 aastaga 10 protsendi võrra, kuid arvestades omavalitsuste kasvanud laenukohustusi, süvendab selline kasvutempo vaid omavalitsuste rahalisi raskusi.
Teenuste taseme tõstmiseks 4 protsendi võrra oleks vaja suurendada omavalitsuste tulumaksutulu ligikaudu 1,2 korda, näiteks suurendades nende osa füüsilise isiku tulumaksust seniselt 71 protsendilt 83 protsendile. Alternatiivina annaks sama tulemuse kohalike maksude tulu ligi viiekordne kasv.
„Omavalitsuste rahastamise tulevik nõuab selgeid ja teadlikke valikuid: kas suurendada nende osa olemasolevatest maksutuludest või anda omavalitsustele rohkem õigusi ise makse kehtestada. Mõlemal juhul tuleb arvestada maksukoormuse mõjuga nii elanikele kui ka ettevõtlusele,“ ütles Masso.
Ta lisas, et optimistlikuma noodina saab panuseid teha ka innovatsioonile, mille tulemusel iga lisandunud euro tõstaks teenustaset rohkem kui seni. Arenguseire keskus rõhutas, et omavalitsuste teenustaseme ja rahastuse vahelise seose mõistmine muutub üha olulisemaks.
Avalike teenuste kättesaadavuse ja kvaliteedi parandamine eeldab aga riigilt strateegilist valikut: kas suurendada omavalitsuste tulubaasi, et tagada parem rahastamine olemasolevatele ülesannetele, või vähendada omavalitsuste ülesannete mahtu, keskendudes seejuures teenuste kvaliteedi tõstmisele alles jäävates valdkondades.