31.08.2020 Esmaspäev

Napsimüüki võidakse piirata kogu riigis

Kuigi ministrid eelmisel nädalal üleriigilise alkoholimüügipiirangu kehtestamist ei toetanud, tuleb valitsus eeloleval neljapäeval selle teema juurde tagasi, kirjutab Postimees.

Alkoholimüügi piirang võib peagi laieneda.
Alkoholimüügi piirang võib peagi laieneda. Foto: pexels

«Arutame seda teemat uuesti, kuna olukord on vahepeal kiiresti muutunud,» märkis sotsiaalminister Tanel Kiik, viidates Eesti piirkondlikele nakkuskolletele ja Soome otsustele reisijateliikluse kohta. «Eesti jaoks on äärmiselt oluline vältida mistahes liikumispiiranguid lähiriikidega. Üleriigiline alkoholimüügipiirang aitaks nakatunute arvu vähendada ja võimaldaks terviseametil saada jälile kõigile nakatunute lähikontaktsetele.»

Valitsus ootab neljapäevaks Covid-19 teadusnõukojalt seisukohta, milline peaks olema nakatumise tase 100 000 elaniku kohta, et oleks vaja kehtestada üleriigiline alkoholimüügipiirang. «Kas see saab olema 25 nakatunut 100 000 elaniku kohta, mis oli algses strateegias kirjas, või tuleb meil see piir tulenevalt naaberriikide suhteliselt rangest viiruse ohjamise poliitikast allapoole tuua,» selgitas Kiik.

Soome kehtestas eelmise nädala lõpus ranged reisipiirangud riikidele, kus nakatunute arv on üle kaheksa inimese 100 000 elaniku kohta. Eestis oli see näitaja juba eelmise nädala lõpus üle kümne. Samas on Soomel võimalus teha ka erandeid.

Pühapäeval Tallinna väisanud põhjanaabrite välisminister Pekka Haavisto ütles, et Soome üritab vältida piiri sulgemist Eestiga, kuna see tooks kaasa märkimisväärsed majanduslikud mõjud. 

Kui kevadel, koroonakriisi haripunktis, kehtis kõigile toitlustus- ja meelelahutuskohtadele alkoholimüügikeeld kella 22–10, nagu kauplusteski, siis nüüd pole sotsiaalministri sõnul ilmselt vaja nii rangeks minna.

Piirang võiks alata kas kell 23 või miks mitte ka keskööl, sest ka piirangul on oma mõju,

arutles Kiik.

Minister selgitas, et alkoholipiirangu eesmärk on vähendada olukordi, kus inimesed veedavad vaba aega nii, et nad ei pruugi distantseerumise nõuet meeles pidada ja ka mitte hommikul mäletada, mitme inimesega nad on öö jooksul kokku puutunud ja kui lähedases kontaktis olnud. «Kõik sõltub sellest, millises suunas nakatumine lähipäevadel pöördub. Selle alusel otsustame, kas piisab maakondlikest piirangutest või on vajadus üleriigilise lähenemise järele,» lausus ta.

Kiige sõnul ei ole ükski valitsuserakond võtnud kindlat seisukohta, et üleriigilist alkoholimüügipiirangut ei kehtestata. «Enne eelmise nädala kabinetinõupidamist oli ministrite eelhoiak küll selline, et üleriigiliste piirangute jaoks on veel vara. Aga olukord muutub kiiresti,» nentis Kiik.

Covid-19 teadusnõukoja juhi, viroloogiaprofessor Irja Lutsari sõnul on temal kindel seisukoht alkoholimüügipiirangute teemal olemas, kuid nõukoda pole teemat veel arutanud. «Nõukoda koguneb kolmapäeval. Me ei avalikusta oma seisukohta enne, kui oleme seda valitsusele tutvustanud. Ma ei tahaks, et peaminister Jüri Ratas loeks kõigepealt ajalehest, mida teadusnõukoda arvab,» lausus Lutsar.

Viroloogiaprofessori sõnul on nõukoda seni oma seisukohad kujundanud alati konsensuslikult. Lutsar märkis, et vähemalt seni on teadusnõukoda piirangute kehtestamisel kasutanud fokuseeritud lähenemist. «Me pole pooldanud seda, et üks suurus sobib kõigile, pigem oleme leidnud, et kehtestame piiranguid seal, kus on olemas probleem,» selgitas Lutsar.

Ta lisas, et üldiselt on peaminister Jüri Ratas fokuseeritud lähenemist toetanud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255