09.02.2022 Kolmapäev

Milline pensionifond sobib minu vanusega?

Eestis on peaaegu 550 000 inimesel teise samba pensionifond, kuid statistika näitab, et paljud pensionikogujad ei oska valida oma vanusele sobivaimat fondi. Luminori pensionitoodete arendusjuht Hannes Kuusk selgitab, kuidas klapitada oma vanust ja pensionifondi.

Konservatiivne investeerija tasub olla vanematel inimestel, kelle pensioniiga on juba lähedal ning kelle investeerimisstrateegia üheks eesmärgiks peaks olema kogunenud varade säilitamine.
Konservatiivne investeerija tasub olla vanematel inimestel, kelle pensioniiga on juba lähedal ning kelle investeerimisstrateegia üheks eesmärgiks peaks olema kogunenud varade säilitamine. Foto: pixabay

Teise sambasse pensioni kogudes tasub järgida rusikareeglit, mille kohaselt noored riskigu rohkem ja vanemad vähem. Luminori panga statistika kohaselt ei pruugi aga iga viies teise samba pensionifondi investeerivast inimesest teha seda oma vanuse jaoks soovitatava riskitaseme järgi.

Igal teise samba pensionifondil on oma investeerimisstrateegia, mille põhjal investeeritakse fondi vahendeid eri varaklasside, näiteks aktsiate, võlakirjade jms kombinatsioonina. Valides ebasobiva pensionifondi, mis investeerib liiga palju või vähe aktsiate varaklassi, riskitakse sellega, et investeerimistulemused ei vasta ootustele,

rääkis Kuusk.

Kuna noortel on pensionini veel palju aega, soovitatakse neil valida oma kogumisperioodi jooksul enamjaolt suurema riskiga fondid. Sellised fondid investeerivad tavaliselt kuni 100% varadest aktsiatesse, mis kipuvad olema volatiilsemad ja seetõttu võivad pikas perspektiivis pakkuda suuremat tootlust, kuid ka kõrgemat riski.

Kui aga noored investeerivad liiga konservatiivselt, riskivad nad sellega, et nad ei kasuta ära oma täielikku investeerimispotentsiaali ning üha tõenäolisem on see, et kogutud vahendid ei ole inflatsiooni eest kaitstud ning väärika pensionieaga seotud ootused ei täitu. Luminori statistika näitab, et umbes 12% alla 55-aastastest klientidest on valinud liiga väikese aktsiate osakaaluga fondi.

Konservatiivne investeerija tasub olla vanematel inimestel, kelle pensioniiga on juba lähedal ning kelle investeerimisstrateegia üheks eesmärgiks peaks olema kogunenud varade säilitamine. Samas on osa vanemast elanikkonnast pensioni kogumisel liigselt riskialdis, mis tähendab, et kui neil on vaja kogutud raha pensioniks välja võtta, võib juhtuda, et turul on soovimatu madalseis ja investeerimistulemused ei ole sel ajal rahuldavad. Kuuse sõnul valib üle 60-aastaste vanuserühmas tervelt kuus inimest kümnest liiga riskantseid teise samba fonde.

Luminori soovituslikud pensionifondid vanusegrupiti on järgmised:

  • Alla 45-aastased – Pensionifond A Pluss või Jätkusuutlik Tulevik, Indeks kuni 100% aktsiate osakaaluga
  • 45-55-aastased – Pensionifond A kuni 60% aktsiate osakaaluga
  • 55-60-aastased - Tasakaalustatud pensionifond B kuni 30% aktsiate osakaaluga
  • 60-aastased ja vanemad - Konservatiivne pensionifond C kuni 10% aktsiate osakaaluga
Teise samba fonde saab vahetada Eestis kolm korda aastas: esimene vahetusperiood on 01.12 - 31.03, teine vahetusperiood on 01.04 – 31.07 ja kolmas on 01.08 – 30.11. Vahetusavalduste alusel teostatakse fondivahetused kuu aega peale vastava perioodi lõppu. Vahetusavaldusi saab esitada tasuta Luminori pensionikeskkonna vahendusel või teenustasu eest Pensionikeskuse veebilehe kaudu. Sellel lehel saab võrrelda ka kõikide teise samba fondide tulemusi ja riskitasemeid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!