20.09.2016 Teisipäev

Madise sõnul peaks tuluallikad avaldama kõik valimiskampaania osalised

Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul peaks tuluallikate avaldamise kohustust laiendama kõigile valimiskampaania tegijatele.

Ülle Madise hinnangul tasuks kaaluda ka mingil kujul välireklaami taas lubamist vähemalt kohalikeks valimisteks
Ülle Madise hinnangul tasuks kaaluda ka mingil kujul välireklaami taas lubamist vähemalt kohalikeks valimisteks Foto: PM

"Aasta on jäänud, ja kui te seda heaks peate, siis on võimalik mõned järjekordsed probleemid ära hoida. Reeglid selle kohta, kellelt tohib toetust vastu võtta, ja selle kohta, kuidas toetuste päritolu, aeg ja suurus avaldatakse, peaks kehtima kõigile ühtemoodi ja ikka põhimõttel, et võim Eesti Vabariigis ei ole kaubaks," ütles Madise teisipäeval riigikogus õiguskantsleri aastaülevaate kõnes.

„Ja seepärast mulle tundub, et tuleks ja on võimalik vähemalt tuluallikate avaldamise kohustust laiendada kõigile, kes teevad valimiskampaaniat, ka siis, kui nad ise valimiskampaanias või valimistel kandidaadina ei osale ega ole end otseselt sidunud ühegi erakonnaga," lisas õiguskantsler. "Kui seda ei tee, siis jääb lahti uks ühingutele ja ühendustele, kes ei allu erakonna ja valimisliitudega sarnastele rahastamispiirangutele ega aruandluskohustusele, aga kelle kaudu on Eestis võimalik asju mõjutada, teadmata, kust selleks raha tuli."

Madise hinnangul tasuks kaaluda ka mingil kujul välireklaami taas lubamist vähemalt kohalikeks valimisteks.

"Asi on selles, et see täielik keeld pärsib enim just väikese rahakotiga kandidaate. Loomulikult ei ole mõistlik taastada olukorda, kus avalikku ruumi risustasid majasuurused plakatid, kus vuntsidega kandidaatide iga vurrukarv oli nagu jalutuskepp, ja pärast valimisi kirendasid kõik prügimäed valimiskraamist. Seda pole vaja. Mõõduka suurusega plakat näiteks valimisliidu kandidaadiga kohaliku kaupluse või bussipaviljoni seinal võiks olla aga täiesti kohane ja suurendada võimaluste võrdsust," sõnas õiguskantsler.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!