10.04.2018 Teisipäev

Kuidas kaitseb tööandja vastutuskindlustus ettevõtjat?

Tööandja vastutuskindlustus kaitseb ettevõtjat mitmel moel: hüvitab töötajate tööõnnetustest ja kutsehaigustest tulenevad kahjunõuded ning on ka abiks alusetute nõuete tõrjumisel. Lähemalt räägib PZU vastutuskindlustuse tootejuht Argo Argel.

Tööandja vastutuskindlustus  annab tööandjale kindlustunnet kolmel viisil:

  • katab tööõnnetuste puhul töötajate nõuded
  • aitab ettevõttel maksta hüvitist pikaajaliste kutsehaiguste puhul
  • pakub ettevõtjale abi alusetute nõuete korral.

Kindlustatud on kõik juhtumid, mille eest tööandja vastutab

Tööõnnetus on tööülesannete täitmisel töötajaga juhtunud õnnetusjuhtum, mille eest vastutab tööandja, olgu siis näiteks tegu metallipuru silma sattumise või mõne seadme kukkumisega jalale. Kutsehaigus on aastate jooksul töökeskkonna ohutegurite mõjul välja kujunenud ja arsti kinnitatud diagnoos, näiteks töötaja süvenev seljavalu või halvenenud silmanägemine. Kui nende juhtumite puhul esitab töötaja tööandja vastu varalised nõuded, hüvitab tööandja vastutuskindlustuse olemasolul tööandjale tekkinud kahju kindlustusselts.

Kindlustatud isik on vastutuskindlustuses tööandjast ettevõte. Vastutuskindlustuse mõistes loetakse töötajaks kõik töötajad alates praktikantidest kuni prokuristi ning juhatuse liikmeni, kaasa arvatud välisriikides lähetusel olevad töötajad.

Vastutuskindlustusest kasutatakse kõige enam õiguskaitset

Erinevad arusaamad ja vaidlused tööõnnetuste ning kutsehaiguste osas võivad tööandja ja töötaja vahel tekkida igas ettevõttes ning kohtutee oma õiguste kaitsmisel on kallis. Vastutuskindlustuse puhul on ettevõte kaetud nii kahju kui ka nõude tõrjumiseks vajalike õiguskaitsekulude tasumise eest.

Õiguskaitse osa kasutataksegi PZU vastutuskindlustusjuhtumite seas kõige enam, sest tegu on keeruka valdkonnaga, kus tuleb selgitada, kes vastutab ning millises ulatuses. Näiteks kutsehaigus võib tekkida pikema aja jooksul ja eri tööandjate juures ning nõude esitamisel on eelkõige vaja välja selgitada, kas konkreetses töökeskkonnas oli üldse võimalus taolise kutsehaiguse tekkeks.

Kindlustus ei hüvita õnnetusi kodus ja reisil

Kui töötajaga toimunud õnnetus ei ole toimunud ettevõtte süül või tegemist ei ole kutsehaigusega, siis kindlustus ei hüvita tekitatud kahju. Näiteks ei kata vastutuskindlustuskaitse kodus töötajaga juhtunud õnnetusjuhtumite ega reisikindlustuse riske. Samuti ei kuulu hüvitamisele töötaja tahtlikult tekitatud kahju ning mittevaralise kahjuga seotud nõuded. Nii et kui töötaja on esitanud nimetatud nõuded, ei ole tööandja kohustatud neid hüvitama ja kindlustus pakub vajadusel õiguskaitset.

Gerli Ramler, vabakutseline ajakirjanik

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!