03.12.2013 Teisipäev

Kuidas jõulukuul rahaasjad kontrolli all hoida?

Selleks, et jõulud rahakotile laastavalt ei mõjuks ning viimasel hetkel kingituste otsimine närvi mustaks ei ajaks, on praegu viimane aeg hakata pühadeks planeerima nii oma aega kui raha. Sellest, kuidas jõulukuul rahaasjad kontrolli all hoida, kirjutab tarbijaveebi minuraha.ee toimetaja Heli Lehtsaar.

Heli Lehtsaar, minuraha.ee toimetaja
Heli Lehtsaar, minuraha.ee toimetaja Foto: minuraha.ee

Alustada tasub juba täna ja ning esimese asjana tee selgeks oma detsembri eelarve võimalused. Selleks pane kirja ees ootavad vältimatud väljaminekud – teenuste arved, laenu- ja liisingumaksed, samuti kulud toidule, transpordile, hobidele jne. Kui kulud kirjas, võrdle summat oma tuludega ja saad teada, kas ja kui palju sul pühadeostudeks raha üle jääb.

Edasi saad hakata planeerima jõulude ja aastavahetusega seotud kulutusi, vastavalt sellele, kui palju eelarves raha üle jäi või plaanid kulutada hoopis varem kõrvale pandud säästudest teatud summa. Jõulude ja aastavahetusega seotud kulude arvestamiseks võid teha spetsiaalse eelarve, kuhu paned kirja kõik pühadeväljaminekud alates kingitustest ja jõulukaartidest, lõpetades kontserdipiletite, pidude ja peoroogadele kuluva rahaga. See väldib unustamist, aitab paremini planeerida ning emotsioonioste vältida.

Nippe arukateks pühadeostudeks

  • Tee nimekiri inimestest, kellele plaanid kingituse teha. Pane kirja kingiideed ja nende hind.
  • Poodi minnes võta nimekiri kaasa ning jäta krediitkaart koju. Krediitkaardiga kingituste ostmine on pangalt laenatud raha kasutamine, mille eest pead maksma intressi. Leidub ka krediitkaarte, millel on teatud arv intressivabu päevi, näiteks 30–55 päeva. Kuid sel juhul peaksid olema kindel, et suudad kasutatud raha enne intressivabade päevade lõppemist tagasi maksta.
  • Detsembris teevad erinevad laenupakkujad aktiivselt reklaami. Jällegi tasub meeles pidada, et laenu eest maksad nii lepingutasu kui ka intressi ning selle võrra läheb ost sinu jaoks kallimaks. Näiteks pankade tarbimislaenude ja väikelaenude aastaintress on praegu umbes 9–21%, sõltuvalt pangast ja konkreetsest laenust. Kindlasti hoidu SMS-laenude võtmisest, kuna nende intressid on väga kõrged, ulatudes sadadesse protsentidesse. Samuti on laenu tagasimaksmise aeg lühike.
  • Väldi viimasel hetkel jõuluostude tegemist. Viimased päevad enne pühi on kauplustes väga rahvarohked ning seetõttu stressitekitavad. Samuti pole siis enam aega erinevate poodide hindu võrrelda.
  • Hoia silma peal poodide sooduspakkumistel ning võrdle hindu. Näiteks mänguasjade või kosmeetika hind võib üsna tuntavalt erineda.
  • Mõtle, kas saaksid mõned kingitused mitte osta, vaid ise teha? Šokolaaditrühvlid, küünlad, ehted jne – ideede saamiseks tuleb pea tööle panna ja mõelda, mis kingisaajat võiks rõõmustada. Ja seejärel käed tööle panna.
  • Ära pühaderoogade ostmisega üle pinguta – nii väldid üle jäänud ja halvaks läinud toidu ära viskamist ja seega ka raha prügikasti heitmist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255