860x100 kriisi paasterongad
25.02.2020 Teisipäev

Haigekassa hüvitab sellest aastast 19 uut ravimit

Apteekides on patsientide võimalused laienenud.
Apteekides on patsientide võimalused laienenud. Foto: Pixabay

Alates käesolevast aastast hüvitab haigekassa 14 uut haiglaravimit ja 5 uut soodusravimit. Uute ravimite hüvitamine laiendab patsientide valikuvõimalusi ja muudab ravimid taskukohasemaks sadadele inimestele.

Kehtib uus tervishoiuteenuste loetelu, kuhu on lisatud 14 uut haiglaravimit, millest enamus on kasvajate ravimid. Haigekassa hüvitab ravimeid, mis on mõeldud rinnakasvaja, pea- ja kaelakasvaja, pankrease kasvaja ning hematoloogiliste kasvajate (erinevate lümfoomide ja leukeemia) raviks.

Samuti on loetelu täienenud kolme uue kopsukasvaja ravimiga (pembrolizumab+pemetrekseed, atezolisumab, durvalumab), mida vajavad hinnangulisel 120 patsienti aastas.

Muu hulgas hakkas haigekassa rahastama kauaoodatud ravimit eculizumabi ehk Solirist. Ravimit hüvitatakse kõigile atüüpilise hemolüütilis-ureemilise sündroomiga patsientidele. Tegemist on kalli ravimiga - ühe patsiendi aastane ravi maksab sadu tuhandeid eurosid.

Solirise rahastamiseks pidasime pikki ja keerulisi hinnaläbirääkimisi ravimi kõrge maksumuse tõttu. Haigekassal õnnestus ravimitootjaga saavutada kokkulepe, mis tõi ravimi maksumuse meie ühisele ravikindlustusele vastuvõetavale tasemele, et riik seda rahastada jõuaks ja raviraha jätkuks ka teistele patsientidele,“ sõnas haigekassa ravimiekspert Keili Kõlves.

Uutele haiglaravimitele kulub ravikindlustuse eelarvest ligikaudu 4,4 miljonit euro aastas.

Igas kvartalis täiendab haigekassa ka soodusravimite loetelu. 2020. aasta alguses lisati loetellu uusi ravimeid, mis on mõeldud kodade virvendusarütmia, raske seenhaiguse ja kopsuarteri hüpertensiooni raviks.

Sealhulgas hüvitab haigekassa 100-protsendilise soodusmääraga bioloogilist ravimit etanertsept, mis on mõeldud reumatoidartriidi ja psoriaasi raviks.

Ravimit vajavad 370 patsienti ja sellele kulub haigekassal 1,1 miljonit eurot aastas. Tänu selle ravimi hüvitamisele peaksid reuma- ja psoriaasipatsientide bioloogilise ravi järjekorrad lähiajal kaduma,“ selgitas Kõlves.

Soodusravimite loetellu lisati ka odavamaid või sama hinnaga ravimpreparaate, tänu millele laienevad apteekides patsientide valikuvõimalused.

Haigekassa ravimispetsialist Alice Kivistiku sõnul saavutatakse tänu 2020. aasta algusest kehtima hakanud uutele piirhindadele ravikindlustuse eelarves ligikaudu 900 000 eurone sääst, mille haigekassa investeerib uutesse ravivõimalustesse.

1. jaanuarist 2020 laienes geneeriliste ravimite valik näiteks astma, stenokardia, küüne seenhaiguse, gastroösofageaalse reflukshaiguse ja kõrgvererõhktõve ravis,“ ütles Kivistik.

Soodusravimite loetelu täiendamiseks uute ravimitega võttis haigekassa alates 2020. aasta 1. jaanuarist uusi kohustusi 1,17 miljoni euro ulatuses.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes