860x100 kriisi paasterongad
15.04.2015 Kolmapäev

Eesti on infotehnoloogia arengu edetabelis 22. kohal

Eesti suhteliseks tugevuseks on infotehnoloogia sotsiaalne mõju (5. koht) ja infotehnoloogia kasutamine avalikus sektoris (6. koht).
Eesti suhteliseks tugevuseks on infotehnoloogia sotsiaalne mõju (5. koht) ja infotehnoloogia kasutamine avalikus sektoris (6. koht). Foto: PM

Maailma Majandusfoorum* avaldas täna infotehnoloogia arengu indeksi (The Networked Readiness Index 2015). Eesti on 143. riigi hulgas 22. kohal (2014. aastal 21.). Eesti infotehnoloogia arengu indeksi väärtuseks on 5,3 punkti (skaalal 1–7, max=7).

Kõrgeima infotehnoloogilise arengutasemega riikideks on 2015. aastal:

Eelmise vaatlusega võrreldes langes Soome Singapuri järel teisele kohale (indeksi väärtus mõlemal 6,0) ning Rootsi säilitas kolmanda positsiooni (indeks 5,8). Leedu jäi edetabelis 31. ja Läti tõusis 33. kohale (2014. aastal 39.). Idanaaber Venemaa tõusis 41. positsioonile (2014. aastal 50.).

Infotehnoloogia arengu indeksi arvutus tugineb 53. näitajale, mille alusel leitakse neli komponenti (kõik võrdse kaaluga 25%):

  1. Keskkond (poliitiline ja regulatiivne, äri ja innovatsiooni).
  2. Valmidus (infrastruktuur, kättesaadavus, oskused).
  3. Kasutamine (era, äriline, avaliku sektori).
  4. Mõju (majanduslik, sotsiaalne).

Raportist nähtub, et Eesti positsioonid alamedetabelite lõikes on järgmised (võrdluseks eelmise vaatluse tulemused):

Toodust nähtub, et Eesti positsioon on eelmise vaatlusega võrreldes tugevnenud äri- ja innovatsiooni keskkonna, IKT infrastruktuuri ja oskuste ning era- ja avalikus sektoris infotehnoloogia kasutuse osas. Eesti koht on halvenenud IKT kättesaadavuse ning majandusliku ja sotsiaalse mõju osas. Indeksi väärtus erinevates alamedetabelites on valdavalt tõusnud +0,1 punkti võrra või jäänud eelmise vaatlusega samaks.

Eesti suhteliseks tugevuseks on infotehnoloogia sotsiaalne mõju (5. koht) ja infotehnoloogia kasutamine avalikus sektoris (6. koht). Suhteliselt nõrgema koha (62.) sai Eesti infotehnoloogia kättesaadavuse osas (põhjuseks eelkõige 98. koht mobiilikõne tariifide ja 56. koht interneti lairiba püsiühenduste kuutasu näitajas).

* Eesti Konjunktuuriinstituut on Maailma Majandusfoorumi partnerinstituut.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes