29.03.2023 Kolmapäev

Eesti elanike tehtud välisreiside arv kasvas mullu 90 protsenti

Statistikaameti 2022. aasta turismiuuringu tulemuste kohaselt tegid Eesti elanikud mullu enam kui miljon ööbimisega välisreisi, mis on 2021. aastaga võrreldes 90 protsenti rohkem, ööbimisega sisereise tehti ligi 2,6 miljonit ehk 16 protsenti rohkem kui aasta varem.

Mullu toimunud välisreisidest 40 protsenti kestsid üks kuni kolm ööd.
Mullu toimunud välisreisidest 40 protsenti kestsid üks kuni kolm ööd. Foto: pixabay

Välisreisidele kulutati möödunud aastal üle 1 miljardi euro, sisereisidele üle 178 miljoni euro, teatas amet.

Statistikaameti analüütiku Sigrid Saagpaku sõnul on Eesti elanike reisimine võrreldes kahe eelneva aastaga suurenenud, kuid pandeemiaeelset taset veel saavutatud pole. "Kui 2019. aastal tehti 1,7 miljonit ööbimisega välisreisi ja 3,4 miljonit sisereisi, siis mullu reisiti välismaale veidi üle miljoni korra, Eesti-siseste reiside arv oli aga 2,6 miljonit," ütles Saagpakk pressiteates.

Populaarseimad sihtriigid, kuhu 2022. aastal reisiti, olid naaberriigid Soome ja Läti. Soome tehti mullu 140 000 reisi, mida oli 68 protsenti rohkem kui eelnenud aastal. Lätit külastasid Eesti elanikud 128 100 korral ehk 2,5 korda rohkem kui 2021. aastal.

Võrreldes 2021. aastaga, suurenesid Eesti elanike välisreiside kulutused mullu keskmiselt 15 protsenti. "Suuremaid kulutusi tehti nii transpordile, majutusele kui ka söökidele ja jookidele. Enamasti peatusid Eesti elanikud välismaal mõnes tasulises majutuskohas. Kui võrrelda andmeid paari aasta taguse ajaga, siis tasuta majutusvõimalusi kasutatakse pea poole vähem kui pandeemiaeelsel ajal," sõnas Saagpakk.

Mullu toimunud välisreisidest 40 protsenti kestsid üks kuni kolm ööd, 2021. aastal tehti aga rohkem pikemaid välisreise, mis kestsid neli kuni seitse ööd.

Siiski on märgata trendi, et Eesti elanikud eelistavad välisreise, mis kestavad kuni seitse ööd. Üle seitsme öö kestvate välisreiside osakaal on viimastel aastatel püsinud stabiilselt 20–30 protsendi vahemikus,

lisas Saagpakk.

Enim ehk 1,5 miljonit Eesti-sisest ööbimisega reisi tehti mullu puhkuse eesmärgil, sellele järgnes tuttavate või sugulaste külastamine, 767 000 reisi. Siseriiklike tööreiside arv kasvas võrreldes 2021. aastaga 23 protsenti võrra, kokku 253 600 reisini. Eesti-sisesetele ööbimistega tööreisidele kulutati 2022. aastal ligi 63 protsenti rohkem kui eelneval aastal.

Populaarseimad sihtkohad Eesti-sisesteks reisideks olid sarnaselt varasematele aastatele Tallinn, Harjumaa, Pärnumaa ja Tartumaa. Võrreldes 2021. aastaga on märkimisväärselt suurenenud Hiiumaa ja Ida-Virumaa külastamine, 57 ja 42 protsenti.

Eesti elanike riigisisesed reisid kestsid 2022. aastal enamasti üks kuni kolm ööd. "Enamasti peatuti tasulistes majutusasutustes. Kui võrrelda reisidel tehtavaid majutusvalikuid eelnevate aastatega, on  märgata, et varasemalt on sisereisidel eelistatud rohkem tasuta majutust," rääkis Saagpakk.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!