Uuringus osalenutest 57 protsenti tunnistas, et ebakindlatel või pingelistel aegadel seavad nad prioriteediks säästmise ja hoolikama eelarve planeerimise – see on oluliselt kõrgem näitaja kui Lätis ja Leedus, kus protsendid olid vastavalt 33 ja 46.
Eestlased eelistavad kriisis iseseisvalt toime tulla
Säästmise järel teine levinum toimetulekustrateegia on keskendumine nendele asjadele, mida saab ise mõjutada ja kontrollida. Nii vastas 45 protsenti uuringus osalenutest. Seevastu ainult kaks protsenti Eesti elanikest otsib ebakindlates oludes finantsnõuandeid mujalt, mis viitab, et professionaalset abi, nagu finantsnõustajaid, ei kasutata veel kuigi laialdaselt.
„Eestlaste käitumismuster peegeldab tugevat iseseisvuse ja enesejuhtimise usku. Ebakindlustunnet maandatakse isikliku eelarve ülevaatamise ja kontrollitunde suurendamisega, mitte niivõrd välise abi otsimisega,“ kommenteeris Citadele Balti jaepanganduse juht Edward Rebane.
„Ilmselt on see meie kultuuriline iseärasus, aga ka oluline vihje finantssektorile: inimestel on soov ise toime tulla, aga püsib ka vajadus palju paremate kogumise tööriistade, finantsplaneerijate ja usaldusväärsete nõuannete järele,“ lisas Edward Rebane.
Uuring näitas ka, et ligi viiendik ehk 19 protsenti eestlastest väldib ebakindlal ajal uudiseid ja pingelisi teemasid ning 18 protsenti otsib tuge perelt ja sõpradelt. Samal ajal tunnistas 8 protsenti vastanutest, et nad ei tee kriisiolukordades midagi konkreetset või tavapärasest teistsugust.
Naised otsivad rohkem emotsionaalset tuge
„Väike erinevus ilmnes ka naiste ja meeste vahel. Lausa veerand naistest valib uudiste ja pingeliste teemade vältimise, samas kui meestest teeb seda 13 protsenti. Samuti on naised rohkem valmis toe saamiseks lähedaste poole pöörduma. Kui naistest teeks seda 21 protsenti, siis meestest 14 protsenti,“ lausus Rebane.
Leedu elanike seas on samuti märgata suuremat tähelepanu säästmisele ja keskendumisele asjadele, mida inimene ise saab kontrollida: vastavalt 46 ja 41 protsenti. Lätis märkis koguni 13 protsenti vastajatest, et ei tee ebakindluse korral midagi, ning kõige enam ehk 39 protsendi väitel soovitakse keskenduda asjadele, mida saab ise mõjutada ja kontrollida.
Varasemast Citadele uuringust tuli lisaks välja, et Eesti inimesed on praktilised ning muretsevad eelkõige asjade pärast, mis neid otseselt puudutavad. Kuigi Euroopat ja maailma raputavad jätkuvalt julgeolekukriisid ja majanduspoliitilised pinged, teevad Eesti inimestele kõige rohkem muret just igapäevased toimetulekuküsimused – peamine ärevuse allikas on suurenevad toidu- ja igapäevakulud. Seda tõi välja koguni 66 protsenti küsitlusele vastanutest.