05.08.2020 Kolmapäev

Andmekaitse 10 soovitust

Andmekaitse inspektsioon on koostanud kümme soovitust ebameeldivate üllatuste ärahoiuks.

Uuenda turvameetmeid isikuandmete kaitseks või kui tead, et need on ajakohased, siis veendu, et need vastavad tänastele vajadustele.
Uuenda turvameetmeid isikuandmete kaitseks või kui tead, et need on ajakohased, siis veendu, et need vastavad tänastele vajadustele. Foto: pexels
  • Andmekaitsetingimused tuleb kirjutada inimkeeles ja seda nii töötajate kui avalikkuse jaoks. "Ära pillu presentaalseid tegevusi järgmise päeva riideriputi otsa" pole ju nii arusaadav kui "ära lükka tänaseid toimetusi homsele", aga saab veel  lihtsamalt: "tee täna ära".
  • Veendu, et andmetöötlusregister kajastab tegelikku andmetöötlust. See on oluline ennekõike sellepärast, et ise üldse teaksid, millised isikuandmed infosüsteemidesse või andmete kogudesse kogunevad ja millisel eesmärgil neid töödeldakse. Nendele küsimustele vastamisest algab teadmine, mida tuleb kaitsta.
  • Hinda kõrgelt pädevat andmekaitsespetsialisti (AKS), kes aitab andmekaitse kõikides küsimustes. Teda saad kaasata mistahes uuenduste juures juba arutelude algfaasi, et hiljem oleks kõikides toimingutes arvestatud lõimitud ja vaikimisi andmekaitsega. Kuid see pole kõik, milles AKS - st on abi, v.t allpool.
  • Uuenda turvameetmeid isikuandmete kaitseks või kui tead, et need on ajakohased, siis veendu, et need vastavad tänastele vajadustele. IT- spetsialisti teadmisi saab andmekaitseliselt täiendada pädev AKS.
  • Ole valmis inimesele aru andma, kuidas tema isikuandmeid kasutad. Selleks on vaja andmetöötlusregistrit ja muidugi AKS-i teadmisi, milline peab olema andmekaitsereeglitega kooskõlas andmetöötlus.
  • Uue tehnoloogia kasutuse võtu eel tee mõjuhinnang, et mängida läbi kõik ohud isikuandmetele. See peaks olema kirjalik. Kindlasti on lihtsam mõjuhinnangut teha koos AKS-ga!
  • Vaata, et veebis avaldatud isikuandmed on seal seaduspäraselt. See on koht, kus AKS-i pädevus tuleb kindlasti kasuks.
  • Koolita oma töötajaid andmekaitse küsimustes just selles valdkonnas hakkama saamisel, kus tegutsed. Siin saab jällegi aidata AKS, kes omab pädevust või teab, kust leida parim koolitus arvestades spetsiifilisi küsimusi.
  • Uuri, mida uut AKI on veebi lisanud, sest nii hoiad end viimaste uudistega kursis. Ka uue infoga varustamisel saab alati AKS aidata.
  • Kui toimub lubamatu juurdepääs isikuandmetele, teata sellest AKI-le. Rikkumisteate esitamise võib julgesti suunata pädevale AKSI - le, kes teab, kuidas ja kuna peab seda tegema.
TRK 2021 300x255 ee new2

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes