01.04.2024 Esmaspäev

Olulised muudatused töölepingu seaduse käsiraamatus, 4

Kümnest enim täiendatud sättest annab ülevaate majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi töösuhete ja töökeskkonna osakonna nõunik Maria-Helena Rahumets.

17. märtsil 2023. a jõustusid seadusmuudatused, mis puudutavad töösuhte lõppemisel makstavaid hüvitisi.
17. märtsil 2023. a jõustusid seadusmuudatused, mis puudutavad töösuhte lõppemisel makstavaid hüvitisi. Foto: pixabay

7. Töölepingu ülesütlemisel makstavad hüvitised (TLS §-d 100 ja 109)

17. märtsil 2023. a jõustusid seadusmuudatused, mis puudutavad töösuhte lõppemisel makstavaid hüvitisi, mida makstakse, kui:

a) järgitud ei ole töölepingu ülesütlemise tähtaega,

b) ülesütlemine on toimunud õigusvastaselt ehk seadusliku aluseta ja

c) ülesütlemine on toimunud põhjusel, et tööandja rikkus oluliselt töölepingut.

Nende hüvitiste maksmise põhimõtteid on seaduses täpsustatud, et need täidaksid oma algset eesmärki rikkumisi kompenseerida. Näiteks oli seni kohtupraktika liikunud suunas, mil kohtud arvasid õigusvastase ülesütlemise hüvitisest maha töötajale riigi poolt makstavaid hüvitisi (nt töötuskindlustushüvitis) ja teise tööandja juurest saadud tasusid (nt kui töötaja on ülesütlemise järgselt leidnud kiirelt uue töö). See võis aga kaasa tuua olukorra, kus lepingut oluliselt rikkunud pool pääses oma kohustuse täitmisest õigustamatult. Uuendatud käsiraamatus selgitatakse, mida hüvitiste nõudmisel uue korra järgi arvesse tuleb võtta.

8. Töötaja tööandjalt alltöövõtu tellinud isiku vastutus (TLS § 331)

15. oktoobril 2022. a jõustus töölepingu seaduses säte, mis näeb ette täiendava töötasu kaitse töötajale, kes teeb ehitustöid alltöövõtu korras. See tähendab, et juhul, kui töötaja teeb näiteks hoonete ehitamise, remondi, hooldamise, ümberehitamise või lammutamisega seotud töid ning tööandja ei maksa talle töötasu, siis võib töötasu maksmise eest vastutada töötaja tööandjalt alltöövõtu tellinud isik. Seda, kuidas täpsemalt alltöövõtu tellinud isiku vastutus on reguleeritud, saab lugeda käsiraamatust.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255