06.05.2015 Kolmapäev

Ligi ei lepi õpetajate nominaalpalgafondi vähenemisega

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi märkis, et kui algul lubas rahandusministri pakutav riigieelarve strateegia õpetajatele nelja aasta jooksul kokku umbes kuus protsenti lisaraha ehk reaalpalgafondi langust, siis hotellide soodustamise korral kipub langema ka nominaalpalgafond ja see talle ei sobi.

Hotellide soodustamine ohustab õpetajate palgatõusu.
Hotellide soodustamine ohustab õpetajate palgatõusu. Foto: PM

"Ma taotlen õpetajate palga tõstmist 1,2 kordse Eesti keskmiseni ja suur osa sellest peab olema lisaraha. Õpetajatest sõltub nii vaim kui aina rohkem ka majandus. Kaks aastat oleme saavutanud neile korraliku palgatõusu ning see peab jätkuma ja on ka kõigi koalitsioonierakondade valimislubadus," kirjutas Ligi sotsiaalmeedias.

Tema sõnul taotleb ka koalitsioonileping palju enam kui seni kirjas ja ta ei näe, kuidas kavatseb ettevõtlusminister oma lubadused täita. "Ta on ka allkirja rahaallikatele andnud," kommenteeris Ligi ettevõtlusministri Urve Palo öeldut, et koalitsioon jõuab uuele kokkuleppele, mille alusel jäetakse majutusteenuste käibemaksu tõstmine tervikuna ära või siis tõstetakse seda kokku vaid 3 protsendipunkti võrra.

Ligi sõnul ei saa tööjõumaksude tõstmine see muu allikas olla. "Ettevõtluskeskkonnale on oluline jõuda alla EL-i keskmise tööjõu maksukoormuseni. "Analüüsid" ja "uuringud", millele ettevõtlusminister hasartselt viitab, on huvigrupi küsitlused ja võrdlused grupihuvi võtmes. Akadeemiliselt 3. klass," märkis Ligi.

Tema sõnul soovitavad OECD uuringud seevastu kanda maksukoormust just töökohtadelt tarbimisele, kaotada käibemaksuerandid ja leevendada eraldi madalapalgaliste maksukoormust. "Mina pole käibemaksuerandi kaotamise algataja, aga teadmiseks: hotellikülalistest on üle 80 protsendi on jõukaim kümnendik. Suurem osa üldse välismaalased. Ööbimise hinnale, praegu 32 eurot, on omanikud 20 protsendi suuruse määra korral lubanud lisada 7 protsendi," ütles Ligi ja soovitas igaühel ise arvutada.

"Ja mõelgem, kas selle pärast jätaksid turistid sõidu ära või põdemise korral valiksid hoopis hoolsamini hotelli. Ja kas ikka tasub pakkuda õpetajate palkade kärbet. Mulle sobiks paremini koalitsioonilepingu kulude kärbe, aga sotsiaalselt valutumat katet, kui siinne, pole seni pakutud," lisas Ligi.

Ettevõtlusminister Urve Palo hinnangul jõuab koalitsioon kokkuleppele, mille alusel jäetakse majutusteenuste käibemaksu tõstmine tervikuna ära või siis tõstetakse seda kokku vaid 3 protsendipunkti võrra.

Palo sõnul on tõenäosus väga suur, et valitsuskoalitsioon otsustab majutusasutuste käibemaksu erisuse kaotamise asemel mõne alternatiivi kasuks. "Mina isiklikult [käibemaksu erisuse kaotamist] ei toeta ja ka sotsiaademokraatide juhatus ka ei toetanud," ütles Palo BNS-ile. "Kompromissettepanek, et seda 3 protsendipunkti tõsta ja sinna pidama jääda, see võiks olla teema, mille üle arutada."

"Turismisektorile on väga suur hoop kui käibemaksuerisus ära kaob – see tähendab töökohtade kaotamist ja eelkõige räägime töökohtadest, mis on maapiirkondades ja kus töötavad naised. Mingil juhul ei tohi selle mõttega kaasa minna," rääkis Palo.

Esmaspäeval toimus majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis Eesti Turismifirmade Liidu ja Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu esindajatega. "Ka turismisektori esindajad ütlesid, et neil on sellel nädalal kohtumised ees riigikogu fraktsioonide esindajatega. Selgitustöö käib. Neljapäeval on kabinetiistung, kus seda teemat edasi arutatakse," sõnas Palo. "See saab olema väga sisuline ja tuline diskussioon."

"Rahandusminister eelmisel neljapäeval pakkus välja kompromissi, mille alusel aastast 2017 võiks käibemaksuerisus iga aastaselt 2 protsendipunkti võrra väheneda, vastavalt kaubandus-tööstuskoja ettepanekule," ütles Palo. "See ei ole kindlasti mõistlik. Kõik turismi- ja hotellide liidud, kes siin täna olid, ütlesid et ei toeta seda."

Uus koalitsioon on plaaninud 2017. aastal tõsta majutusasutuste käibemaksumäära seniselt 9 protsendilt 20 protsendile. Sellest sammust oodatakse riigikassasse arvutuslikult 23-26 miljonit eurot lisatulu aastas.

Muudatus on pälvinud kriitikat nii avalikuses kui ka koalitsioonipartnerite vahel. Selle läbiviimiseks on valitsuse hinnangul vajalik ennetav ja kaasnev mainekampaania ning läbi EAS tugimeetmed väikeettevõtetele ja maapiirkondades mahus vähemalt 1 miljon eurot kas läbi EAS-i või riigieelarvest, maaturismi kampaaniaks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255