21.06.2018 Neljapäev

Kust leida abi?

Katrin Sarap, vandeadvokaat, partner
Katrin Sarap, vandeadvokaat, partner Foto: NJORD Advokaadibüroo
Eestis on töölepingulisest suhtest tekkinud vaidlusi võimalik lahendada kohtuväliselt ja kohtus. Kohtuväline menetlusorgan on töövaidluskomisjon. Mõlema menetluse lõpptulemus on võrdse õigusjõuga otsus. Jõustunud töövaidluskomisjoni otsus ja kohtuotsus on samaväärsed täitedokumendid, millega saab pöörduda kohtutäituri poole.

Mitmeastmeline vaidluste lahendamine

Kuigi põhiseaduse kohaselt mõistab õigust ainult kohus, on täna siiski töövaidluskomisjonile kui töövaidlust lahendavale organile antud pädevus teha sarnaselt kohtuotsusega õigusi ja kohustusi loov otsus.

Praktikas on tekkinud küsimusi, millise menetluse kasuks otsustada ja mis on nende menetluste erinevused ja eelised, kui arvestada sellega, et mõlema menetleja jõustunud otsust tuleb samamoodi täita. Valdav enamik töötajaid pöördub oma nõudega töövaidluskomisjoni poole lihtsama ja kiirema menetluse tõttu. Vaidluse alustamine töövaidluskomisjonis võib aga kokkuvõttes tähendada samas asjas vähemalt nelja otsust: töövaidluskomisjoni otsust, maakohtu, ringkonnakohtu ja riigikohtu otsust. Pole ka harv juhus, kui riigikohus saadab asja uueks arutamiseks ringkonnakohtusse ehk nelja otsuse kõrvale võib tulla ka viies otsus.

Sageli jätavad pooled vaidluse algatamisel tähelepanuta selle, et töövaidluskomisjoni menetluse tulemusena võib teine pool otsusega mittenõustumise korral pöörduda sama töövaidluse lahendamiseks kohtusse. Seega ei pruugi töövaidluskomisjonis saadud positiivne otsus tähendada lõplikku võitu, vaid sageli on see hoopis mitmeaastase kohtuvaidluse algus. Vaidluse alustamise korral tuleb see kas lõpuni vaielda, nõudest loobuda (tuleb arvestada tagajärgedega) või sõlmida kompromiss. Seega tuleb alati enne vaidluse alustamist kaaluda, kas kõiki asjaolusid arvestades on vaidlusel perspektiivi ning kas vaidlemiseks on ressurssi (ajalist, vaimset, materiaalset jne).

Täismahus artiklit saate lugeda peatselt ilmuvast Raamatupidamisuudiste neljandast numbrist.

Kui Te pole jõudnud Raamatupidamisuudiseid selleks aastaks veel tellida, saate seda teha SIIT. Tellimise suvine sooduskampaania kestab 21. juunini.

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes