02.06.2016 Neljapäev

Eestisse lähetatud töötajate õigused suurenevad

Valitsus kiitis neljapäeval heaks ja saatis riigikokku seaduseelnõu, mis suurendab Eestisse lähetatud töötajate õigusi.

Eestisse lähetatud töötajate õiguste järele valvab tööinspektsioon
Eestisse lähetatud töötajate õiguste järele valvab tööinspektsioon Foto: PM

Eestisse lähetatud töötajate töötingimuste seaduse, sotsiaalmaksuseaduse, tulumaksuseaduse ja töölepingu seaduse muutmise seaduse eelnõuga kehtestatakse meetmed lähetatud töötajate õiguste paremaks tagamiseks.

Ehitussektoris nähakse ette kohaliku tellija vastutus lähetatud töötaja palga maksmisel. Ehitajal on õigus nõuda kohalikult ettevõttelt palga maksmist, kui ta töötasu on teda lähetanud tööandjalt kohtu otsusega väljamõistetud, kuid seda pole võimalik kuue kuu jooksul sisse nõuda.

Töötasu nõue on piiratud Eestis kehtiva kuu töötasu alammääraga, mis tänavu on 430 eurot. Kehtiva korra kohaselt on lähetatud töötajal õigus nõuda töötasu vaid oma tööandjalt.

Samuti lihtsustatakse eelnõuga riiklikku järelevalvet ning nähakse ette sunniraha piiriülese teavitamise ning sissenõudmiseks esitamise kord.

Eestis saab lähetatud töötajate kontekstis rakendusasutuseks tööinspektsioon. Näiteks tekib tööinspektsioonil võimalus Poola ettevõtjale, kes rikub Eestisse lähetatud töötajate töötingimuste seaduse nõudeid, määrata sunniraha ning edastada sunnirahaotsus Poola pädevale asutusele täitmiseks. Kehtiv seadus piiriülest sunniraha täitmisele pööramist ei võimalda.

Edaspidi ei kohaldata seadust kolmandatest riikidest saabuvatele töötajatele, kes saavad Eesti tööjõuturule siseneda välismaalaste seaduse alusel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!