25.11.2010 Neljapäev

Analüütikud on palgakasvu suhtes erinevalt meelestatud

Swedbanki analüütiku Maris Lauri hinnangul jäi kolmanda kvartali aastane 0,9-protsendiline palgakasv prognoosile alla, kuna majandusolude paranemisel oli ootus palgakasvu mõningaseks kiirenemiseks. Nordea ja LHV analüütikud peavad kasvunumbrit ootuspäraseks.

"Ilmselt ei ole kõikjal asjad hästi läinud. Kõrge tööpuuduse tõttu on tõenäoliselt palgatud oluliselt just odavamat tööjõudu. Võimalik, et mõnedes kohtades saavad uued töötajad nii-öelda vanadest olijatest vähem palka. Võimalik, et on suurenenud ka ümbrikupalkade osakaal, mistõttu ametlikud palgad ei kasva nii jõudsalt kui reaalsed sissetulekud," kommenteeris Lauri BNS-ile.

Analüütiku sõnul on märgata, et eelarveprobleemid on tõsisemalt jõudnud kohalikesse omavalitsustesse. "Seda oli küll oodata, sest nende tulud põhinevad suures osas tulumaksul, kuid ilmselt on need arvatust oluliselt tõsisemad. Aasta tagasi ja esimesel poolaastal oli nähe, et suur osa omavalitsusi ei pingutanud eriti eelarve tasakaalustamise nimel ja loodeti kuskilt laekuvatele lisatuludele ehk siis oldi põhjendamatult optimistlikud," selgitas Lauri.

Tagasihoidlik palgakasv viitab Lauri sõnul selgelt sellele, et hinnatõus võib mõne aja pärast ettevõtetele väga valusa tagasilöögi anda. "Kui ikkagi reaalselt tulud vähenevad, siis tähendab see paratamatult ka kulutuste vähendamist. Seda siis mitte koheselt, vaid mõningase viitajaga. Tõenäosus, et eratarbimises tuleb tagasilöök, on kindlasti kasvanud."

Nordea Eesti peaanalüütik Tõnu Palm ütles, et madala keskmise brutopalga aastakasvu jätkumine oli ootuspärane. "Kuised numbrid on volatiilsed ja seega sellised kuust kuusse kõikumised tavapärased."

"Kolmandas kvartalis aastakasv mõnevõrra aeglustus, kuid koos positiivse majanduse väljavaatega ootame edaspidi mõõduka palgakasvu jätkumist. Palgakasvu pidurdab kõrge tööpuudus ja madal sisenõudlus," märkis Palm.

LHV analüütiku Nils Vaikla hinnangul oli keskmise palga kasv, mis algas juba teises kvartalis, ootuspärane.

"Majanduslanguse lõppemise järel on tööandjad vähendanud palgata puhkusi ja suurendanud töötunde, mis on pööranud keskmise palga uuesti tõusule. Ka suurenes kolmandas kvartalis tööjõuturul hõivatute arv ehk ettevõtted palkasid juurde uusi töötajaid, pakkudes sellega palgakasvule toetust," selgitas Vaikla.

Samas reaalpalk on tema sõnul jätkuvalt languses, kuna hinnad on viimasel ajal tõusnud. "Ootame keskmise palga kasvu jätkumist ka järgnevatel kvartalitel, kuid reaalpalk jääb tõenäoliselt lähiajal veel langusesse. Ettevõtete jaoks on konkurentsivõime säilitamiseks oluline, et palgakulude suurenemisega kaasneks üheaegselt ka tootlikkuse kasv," lisas Vaikla.

BNS

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255