Danske Banki Baltimaade vanemanalüütik Violeta Klyvienл ütles reedel, et kasv ületas märkimisväärselt panga ootusi, kuid on üldiselt kooskõlas Eesti tööturu suhteliselt kiire taastumisega. "Teisalt võib kasvav palgasurve hakata murendama rahvusvahelise konkurentsivõime positsiooni," ütles Klyvienл.
Klyvienл hinnangul võib taas näha "vanu majanduslikke hädasid" ehk keskmise palga tõusu, mis ületab tootlikkuse kasvu. "Seetõttu on oluline tagada, et tööturg oleks paindlik," ütles Klyvienл. Tuleval aastal peaks oodatava ekspordi kasvu aeglustumise ja sellest tuleneva sisemajanduse koguprodukti (SKP) kasvu aeglustumise tõttu palgatõus samuti aeglustuma, märkis Klyvienл
LHV Panga analüütik Nils Vaikla ütles BNS-ile, et keskmise brutokuupalga kolmanda kvartali 6,6-protsendiline aastakasv ületas pisut LHV prognoositud 5,6-protsendilist tõusu.
"Kolmandas kvartalis kasvas tööhõive väga kiirelt ning selle taustal oli oodata ka keskmise palga jõudsat kerkimist," ütles Vaikla. "Märkimisväärne oli reaalpalga kasv, mis oli esimest korda pärast 2008. aastat taas positiivne."
Ühest küljest toetab Vaikla sõnul reaalpalga mõõdukas tõus tarbimise suurenemist. "Kuid kiirem tõus halvendab erasektori kasumlikkust ja seeläbi konkurentsivõimet," lisas Vaikla. Seoses jahenenud majanduskasvu väljavaadetega on LHV hinnangul järgmisel aastal oodata nii tööhõive- kui ka palgakasvu aeglustumist.
SEB Panga makroanalüütik Hardo Pajula ütles, et keskmise brutopalga tõusu numbrites "ei olnud midagi liiga üllatavat".
Esmakordselt pärast 2008. aasta lõppu kerkinud reaalpalga tõus võib jääda ainukeseks sääraseks tõusuks pikaks ajaks, kommenteeris Pajula, viidates viimastele sisemajanduse koguprodukti kasvuprognoosidele.
Järgmisel aastal võib Pajula hinnangul jääda keskmine reaalpalk heal juhul oma praegusele tasemele. "Võib-olla kasvab veel neljandas kvartalis veidi, võib-olla isegi esimeses, edasise osas ma väga palju ei loodaks," ütles Pajula.
Keskmine brutokuupalk oli kolmandas kvartalis 809 eurot ja brutotunnipalk 4,82 eurot, teatas statistikaamet. Eelmise aasta kolmanda kvartaliga võrreldes keskmine brutokuupalk tõusis 6,6% ja brutotunnipalk 4,7%.
Reaalpalk, milles tarbijahinnaindeksi muutuse mõju on arvesse võetud ja mis näitab palga ostujõudu, tõusis kolmandas kvartalis aastases arvestuses 1,2%. Reaalpalk tõusis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes pärast 11 kvartalit kestnud langust.
BNS