19.04.2023 Kolmapäev

Ametiühingud esitasid uuele valitsusele 11 poliitsoovi

Eesti Ametiühingute Keskliit esitas uuele valitsusele 11 poliitsoovi, mis puudutavad peamisena haiguspäevi, tööturgu ja tulumaksuvaba miinimumi.

Tööl käivad inimesed soovivad tulumaksuvaba miinimumi ühtlustamist.
Tööl käivad inimesed soovivad tulumaksuvaba miinimumi ühtlustamist. Foto: pixabay

Eesti Ametiühingute Keskliidu esimehe Jaan-Hendrik Toomeli sõnul on ametiühingu rolliks ühiskonnas sotsiaalse õigluse edendamine. „Töötajate õigused, töötingimused ja -keskkond, miinimumpalk - mu laual on igapäevaselt töötajate ja tööturu teemad. Kui Põhjamaades on tugevad ametiühingud sotsiaal-majandusliku maastiku lahutamatu osa, siis Eestis liigume samas suunas aeglasemalt.“

Selleks, et lisada tempot ja saavutada piisav kiirus, on Ametiühingute Keskliit Toomeli ütlust mööda edastanud uuele valitsusele poliitsoovid Eesti töötajatelt. 

Praegu ajutisena kuni juuni lõpuni kehtiv regulatsioon esimeste haiguspäevade hüvitamise osas tuleb töötajate arvates muuta alaliseks. Esimeste haiguspäevade hüvitamine peab jätkuma.

Eestis tuleb tagada riikliku tervishoiu jätkusuutlikkus ning mitte teravdada konkurentsi era- ja avaliku tervishoiuteenuse vahel. Enne erameditsiini suurema hulga ettevõtete raha suunamist tuleb tagada tervisekassa eelarve jätkusuutlikkus. Laiendada võiks maksuvabastuse alla kuuluvate riiklikult pakutavate tasuliste teenuste valikut, ettevaatlikum olla aga maksuvaba kvartaalse tervise- ja sporditoetuse piirmäära tõstmisega. Töötajad soovivad läbirääkimiste jätkamist tööandjatele tehtud tervisekulutuste maksuvabastuse osas.

Ametiühingute väitel peab jätkuma tööturgu puudutava regulatsiooni loomise ja muutmise vallas kolmepoolsed sotsiaaldialoogid valitsuse, ametiühingute ja tööandjatega. Nii nagu äsja ametisse nimetatud koalitsioonivalitsus püüdleb läbi kompromisside paindlikult Eesti rahva parimaks hüvanguks langetatud otsuste poole, sünnib kolmepoolses sotsiaaldialoogis osapooltele sobivaim ühisosa.

Samuti tuleks vähendada sektoritaseme laiendatud kollektiivlepinguga kokku lepitavate palgamiinimumide eiramise vähendamist maksudega. Seadust tuleb muuta nii, et maksuametil tekiks õigus nõuda tööandjalt maksu kohustusliku töötasumiinimumi ulatuses, mitte reaalse väljamakse pealt. Seda juhul, kui ta on maksnud ebaseaduslikult väiksemat töötasu. Sellest muudatusest võidavad ausad tööandjad, töötajad ja riik, kaotavad aga vaid ebaausad tööandjad. 

Palgatöötajate tulumaksuvaba miinimum tuleb tõsta samale tasemele pensionäride tulumaksu vabastusega, et tagada inimeste võrdne kohtlemine. Tööl käivad inimesed soovivad tulumaksuvaba miinimumi ühtlustamist.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255