15.05.2023 Esmaspäev

Riik toetab KOV-idele liginullenergiahoonete ehitamist 21 miljoniga

Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) ja rahandusministeerium avavad 15. mail taotlusvooru, mille toel saavad kohalikud omavalitsused oma haldusala suure energiakuluga hooneid asendada väiksemamahuliste liginullenergiahoonetega.

Liginullenergiahoonete projektidele antava toetuse määr sõltub kohaliku omavalitsuse üksuse põhitegevuse tuludest ja kohaliku omavalitsuse elanike arvust.
Liginullenergiahoonete projektidele antava toetuse määr sõltub kohaliku omavalitsuse üksuse põhitegevuse tuludest ja kohaliku omavalitsuse elanike arvust. Foto: pixabay

Euroopa Liidu sisese kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise tuludest rahastatava taotlusvooru eelarve on 20,6 miljonit eurot, RTK ootab taotlusi 15. oktoobrini, teatas amet.

"Soovime selle meetmega jätkata kohalikele omavalitsustele toe pakkumist vähendamaks neile kuuluvate suure energiakuluga hoonete pinda, mis omakorda on kulukad ka nende eelarvetele," selgitas rahandusministeeriumi regionaalpoliitika talituse juhataja Kaire Luht. "Rajades nende asemele kaasaegsed, vajadusel multifunktsionaalsed liginullenergiahooned, saavad omavalitsused hoida kokku nii kütte- ja elektrikuludelt kui ka kaasa aidata kliimaeesmärkide täitmisele," täiendas Luht.

See toetus on mõeldud täiendama omavalitsustele pakutavaid hoonete energiatõhusaks rekonstrueerimise meetmeid, mida mõnedel juhtudel ei ole olnud hoone liigse amortiseerumise, alakasutatuse või teenuste tarbimise asukoha ja iseloomu muutumise tõttu otstarbekas kasutada ja millele ka omavalitsused ise on tähelepanu juhtinud.

"Toetusmeetme eelmise, 2021. aastal läbi viidud vooru tulemusena on tänase seisuga üle Eesti valmimas 16 uut ja kaasaegset avalikke teenuseid pakkuvat hoonet, millega kaasnevalt lammutatakse ligi 31 000 ruutmeetrit amortiseerunud ja suure energiakuluga hoonepinda," märkis taotlusvooru läbi viiva RTK avaliku taristu talituse juht Marek Atonen ning lisas, et projektitaotlusi kokku pannes peaks arvestama, et ehitatava hoone energiatõhususarv vastaks liginullenergiahoone energiatõhususarvu piirväärtusele ja hoonet kasutatakse pärast projekti lõppu vähemalt viis aastat kas kohaliku omavalitsuse või teiste avaliku sektori pakutavate teenuste osutamiseks vähemalt toetuse taotluses tooduga samas mahus.

Liginullenergiahoonete projektidele antava toetuse määr sõltub kohaliku omavalitsuse üksuse põhitegevuse tuludest ja kohaliku omavalitsuse elanike arvust ning katab 40–70 protsenti projekti abikõlblikest kuludest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255