22.07.2021 Neljapäev

LIFE programmist toetatakse keskkonna- ja kliimaprojekte 580 miljoniga

Üleeuroopalise keskkonnaprogrammi LIFE taotlusvoor on taas avatud ning keskkonna-, looduskaitse- ja kliimaprojekte toetatakse sel aastal ligikaudu 580 miljoni euroga.

Eelistatakse suurema mõjuga projekte, mis oleksid innovatiivsed ja ambitsioonikad.
Eelistatakse suurema mõjuga projekte, mis oleksid innovatiivsed ja ambitsioonikad. Foto: pixabay

Toetusi on võimalik taotleda looduse ja bioloogilise mitmekesisuse, ringmajanduse ja elukvaliteedi, kliimamuutuste leevendamise ja nendega kohanemise ning puhtale energiale ülemineku valdkondades, teatasid Keskkonna Investeeringute Keskus (KIK) ning keskkonnaministeerium.

Keskkonnaministeeriumi eelarve- ja strateegiaosakonna projektijuhi Triin Kommeri sõnul on LIFE programmi abil Eestis edukalt ellu viidud mitmeid looduskaitseprojekte, mis on tähelepanu äratanud ka Euroopas.

"Paar aastat tagasi alguse saanud kampaania "Eesti otsib nurmenukku" on tänaseks levinud üle Euroopa ja sel aastal tehti vaatlusi juba 30 riigis. Hetkel toimub teadusalgatus "Tähelepanu! Valmis olla! Samblik!", mille raames kaardistatakse huviliste abil siinseid metsasamblikke," tõi Kommer pressiteates välja.

LIFE programm on suurepärane võimalus saada toetust suurematele ja tõhusamatele tegevustele, milleks sageli Eestis vahendeid napib. 25 aasta jooksul on programmist toetust saanud 40 Eesti projekti kogusummas 50 miljonit eurot,

selgitas KIK-i LIFE-i projektijuht Gady Künnapuu.

"Näiteks eelmisel aastal sai rahastust keskkonnaameti projekt WOODMEADOWLIFE, mille eesmärk on taastada Eesti ja Läti metsaniitude märkimisväärne osakaal ning saavutada pikaajalised kokkulepped ja infrastruktuur eramaade majandamiseks," märkis Künnapuu.

"Lisaks on keskkonnaamet partneriks kahes LIFE projektis, milleks on rannikumere ja -koosluste, väikesaarte, jõgede ja kallaste elupaikade ja vee-elustiku tervendamisele suunatud CoastNet LIFE ning lendorava olemasolevate elupaikade säilitamisele ja elupaigavõrgustiku taastamisele suunatud Flying Squirrel LIFE," lisas Künnapuu.

LIFE-i projektid peaks aitama minna õiglaselt üle kestlikule, energiatõhusale, taastuvenergia- ja ringluspõhisele, kliimaneutraalsele ja kliimamuutustele vastupanuvõimelisele majandusele. Lisaks peavad need aitama kaitsta, taastada ja parandada keskkonna – sealhulgas õhu, vee ja pinnase – kvaliteeti ja seisundit ning peatada ja ümber pöörata elurikkuse vähenemine.

Eelistatakse suurema mõjuga projekte, mis oleksid innovatiivsed ja ambitsioonikad. Samas peavad tegevused ja oodatavad tulemused olema realistlikud ja kõik tegevused, sealhulgas eelarve olema põhjendatud. Soovitatav on projekti elluviimiseks vajalikud keskkonnaload, maakasutuse või tehnika kasutamise õigused, kokkulepped partnerite vahel korraldada juba enne taotluse esitamist. 

LIFE programmist saavad toetust taotleda Euroopa Liidus registreeritud MTÜ-d, äriühingud, ülikoolid ja avalik-õiguslikud asutused. Füüsilisest isikust ettevõtjad toetust taotleda ei saa. Tegemist on otsetoetusega, mida vahendab Euroopa kliima-, infrastruktuuri- ja keskkonnaküsimuste rakendusamet (CINEA). Projektide toetusmäär on olenevalt valdkonnast 60–95 protsenti.

LIFE programmist ei toetata suuremahulise taristu – maksumusega enam kui 500 000 eurot – ehitamist ja teadusuuringuid ning see pole mõeldud maaelu ja regionaalarengu toetamiseks. Taotlused esitatakse läbi e-toetuste süsteemi otse Euroopa Komisjonile.

Taotluste esitamise tähtaeg tehnilise abi projektidele on tänavu 22. septembril, strateegilistele integreeritud projektidele 19. oktoobril, looduse ja bioloogilise mitmekesisuse projektidele 30. novembril, ringmajanduse ja elukvaliteedi projektidele 30. novemberil, kliimamuutuste leevendamise ja nendega kohanemise projektidele 30. novembril ning puhtale energiale ülemineku projektide tähtaeg on 2022. aasta 12. jaanuaril.

Küsimuste korral saab pöörduda keskkonnaministeeriumis ja KIK-is töötavate LIFE programmi kontaktisikute poole, kes on valmis taotlejaid nõustama ning soovitusi andma. Keskkonnaministeerium ja KIK aitavad muuta LIFE programmi nähtavamaks, tõsta taotlejate teadlikkust projekti võimalustest, aidata parandada projektitaotluste kvaliteeti ning leida sobivaid partnereid.

LIFE programm on Euroopa Liidu otseselt keskkonnale suunatud rahastamisprogramm, millega toetatakse keskkonnapoliitika arengut ja elluviimist alates 1992. aastast. Rahastamisperioodil 2021–2027 on eelarve 5,4 miljardit eurot.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!