20.05.2022 Reede

Avanes võimalus küsida keskkonnaprojektideks toetust otse Euroopast

Üleeuroopaline LIFE programmi taotlusvoor on taas avatud ning ka Eesti asutused on oodatud toetust taotlema, et ellu viia keskkonna-, looduskaitse- ja kliimaprojekte.

LIFE programmist saavad toetust taotleda Euroopa Liidus registreeritud MTÜ-d, äriühingud, ülikoolid ja avalik-õiguslikud asutused.
LIFE programmist saavad toetust taotleda Euroopa Liidus registreeritud MTÜ-d, äriühingud, ülikoolid ja avalik-õiguslikud asutused. Foto: unsplash

Sellel aastal läheb LIFE programmist jagamisele 598 miljonit eurot. Toetust on võimalik taotleda looduse ja bioloogilise mitmekesisuse, ringmajanduse ja elukvaliteedi, kliimamuutuste leevendamise ja nendega kohanemise ning puhtale energiale ülemineku valdkondades.

KIKi LIFE projektijuhi Gady Künnapuu sõnul on LIFE programmi abil võimalik edukalt Eestis ellu viia palju mahukamaid projekte, kui riigisisesed toetused seda võimaldavad.

Eesti projektidel on seni hästi läinud ning need on äratanud tähelepanu ka Euroopas. Näiteks valis Euroopa Komisjon „Elu alvaritele“ projekti Muhumaal sel aastal parimaks LIFE projektiks, mis Natura 2000 aladel on kunagi läbi viidud,

toob Künnapuu Eesti edukaid projekte esile.

„Eelmise aasta toetusvoorust sai rahastuse Eesti-Läti kliimaprojekt, mille eesmärk on suurendada kohalike omavalitsuste ja vee-ettevõtete võimekust planeerimisotsuste tegemisel ning digilahenduste ja tarkade ehituslike looduspõhiste sademeveelahenduste rakendamisel,“ lisab Künnapuu. 

LIFE programmist saavad toetust taotleda Euroopa Liidus registreeritud MTÜ-d, äriühingud, ülikoolid ja avalik-õiguslikud asutused. Programmis eelistatakse suurema mõjuga projekte, mis on innovatiivsed ja ambitsioonikad, kuid samas peavad tegevused ja oodatavad tulemused olema realistlikud.

LIFE programmist ei toetata suuremahulise taristu ehitamist ja teadusuuringuid ning see pole ka mõeldud maaelu ja regionaalarengu toetamiseks. Tegemist on otsetoetusega, mida vahendab Euroopa kliima-, infrastruktuuri- ja keskkonnaküsimuste rakendusamet (CINEA). Projektide toetusmäär on olenevalt valdkonnast 60-95%. Taotlused esitatakse läbi E-toetuste süsteemi otse Euroopa Komisjonile. Rohkem infot leiab LIFE kodulehelt ja LIFE Eesti kodulehelt.

Taotluste esitamise tähtajad 2022. aastal

  • Loodus ja bioloogiline mitmekesisus - 4. oktoober 2022.   
  • Ringmajandus ja elukvaliteet - 4. oktoober 2022.   
  • Kliimamuutuste leevendamine ja nendega kohanemine - 4. oktoober 2022.  
  • Puhtale energiale üleminek - 16. november 2022.    
  • Strateegilised integreeritud projektid - eeltaotlus 8. september 2022, täistaotlus 7. märts 2023
  • Tehnilise abi projektid - 8. september 2022.

Eestikeelne LIFE infopäev toimub 1. juunil veebi teel. Täpsem info ja registreerumine LIFE Eesti kodulehel siin. LIFE programmil täitub maikuus 30. tegutsemisaasta. Selle päeva tähistamiseks avavad Eestis 10 programmist rahastust saanud projekti oma uksed ja kutsuvad 28. mail kõiki huvilisi külla, et näidata, kuidas need projektid meie loodusesse ja heaolusse panustanud on. Täpsem info siit.

Keskkonnaministeerium ja KIK aitavad muuta LIFE programmi nähtavamaks, tõsta taotlejate teadlikkust projekti võimalustest, aidata parandada projektitaotluste kvaliteeti ning leida sobivaid partnereid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255