30.12.2020 Kolmapäev

Kredex toetab tüüpkortermajade rekonstrueerimist kuni miljoni euroga

1. veebruarini saavad korteriühistud Kredexist taotleda tüüpprojektide järgi ehitatud kortermajade tehaseliseks rekonstrueerimiseks kuni miljon eurot toetust.

Korteriühistud saavad taotlusi tehaselise rekonstrueerimise toetusele esitada kuni 1. veebruarini.
Korteriühistud saavad taotlusi tehaselise rekonstrueerimise toetusele esitada kuni 1. veebruarini. Foto: pixabay

Rekonstrueerimise eesmärk on anda majale kaasaegne välimus, tagada energiakulude kokkuhoid ja  hea sisekliima, teatas Kredex. 

Tehaseline rekonstrueerimine ehk tehases toodetud elementidega elamu rekonstrueerimismeetod võimaldab tüüpprojektide järgi ehitatud hoonetele toota tehases sobivad katuse- ja välisseinaelemendid koos soojustuse, akende ja ventilatsioonisüsteemidega.

Kohapeal tuleb paigaldada ainult elemendid ja teha majasisesed renoveerimistööd, mis vähendab ehituseks kuluvat aega ja hoiab ehituskvaliteedi ühtlaselt kõrge.

Toetusmeetme eesmärk on korrastada üle Eesti ligi 20 viiekorruselist kortermaja, mis on ehitatud Tallinnas Mustamäel, Õismäel või Lasnamäel; Tartus Annelinnas; või teistes linnades "hruštšovka" tüüpprojekti järgi.

Sellised, alates 1960. aastast ehitatud tüüpkorterelamud moodustavad rekonstrueerimist vajavast 14 000 korterelamust olulise osa, hinnanguliselt on selliseid hooneid kõikjal Eestis kokku tuhandeid.

Näeme uudsel rekonstrueerimise meetodil tohutut potentsiaali, kuna see võimaldab tuua innovatsiooni ehitussektorisse ning parandada jõudsalt ka meie korterelamute seisukorda ja energiasäästu,

kommenteeris majandus- ja taristuminister Taavi Aas pressiteates. 

Ta lisas, et uue meetodi kasutamine võib olla ka oluline aja- ja energia kokkuhoid kortermaja elanikele ning ühistu esindajatele, kuna ehitusperiood lüheneb ligikaudu kuu aja peale. Samuti tegeleb Aasa sõnul kogu asjaajamise ja tootja leidmisega ühistu asemel Kredex.

Kredexi eluaseme- ja energiatõhususe osakonna juht Triin Reinsalu märkis, et toetusmäär on erinevalt varasematest meetmetest kõikjal Eestis 50 protsenti tööde maksumusest või kuni miljon eurot. "Kuna tegemist on Eestis täiesti uue meetodiga, siis valib Kredex toetust saavatele ühistutele projekteerija ning ehitaja avaliku konkursi teel," selgitas Reinsalu.

Eestis oli tehaselise rekonstrueerimise pilootobjektiks 1986. aastal ehitatud Tallinna tehnikaülikooli pereühiselamu aadressil Akadeemia tee 5a. Rekonstrueerimistööde käigus sai sellest viiekorruselisest majast esimene liginullenergiahooneks korrastatud korterelamu Eestis. 

Korteriühistud saavad taotlusi tehaselise rekonstrueerimise toetusele esitada kuni 1. veebruarini. Toetust saavad taotleda tüüpprojektide 1-317, 1-464, 111-121 ja 111-133 järgi ehitatud korterelamud kogu Eestis. 

Samuti on Kredex välja kuulutanud ehitussektori ettevõtetele tehaselise rekonstrueerimise projektide koostamise ja ehitustööde teostamise avaliku konkursi. Pakkumiste esitamise tähtaeg on 2021. aasta 18. jaanuar.

TRK 2021 300x255 ee new 2021

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes