30.07.2020 Neljapäev

KIK toetab 2,9 miljoni euroga omavalitsuste jäätmekogumist

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) võtab alates tänasest vastu kohalike omavalitsuste taotlusi jäätmete liigiti kogumise taristu arendamiseks, biojäätmete käitlemiseks ning selleks vajaliku inventari soetamiseks – meetme eelarve on 2,9 miljonit eurot. 

Kohalikud omavalitsused saavad taotlusvoorust küsida toetust jäätmete tervikliku kogumissüsteemi arendamiseks oma territooriumil.
Kohalikud omavalitsused saavad taotlusvoorust küsida toetust jäätmete tervikliku kogumissüsteemi arendamiseks oma territooriumil. Foto: pexels

Keskkonnaminister Rene Kokk ütles pressiteate vahendusel, et kohalikud omavalitused saavad toetusega tõhustada jäätmete liigiti kogumist, pakkudes oma elanikele mugavaimaid kogumisvõimalusi.

Kõik see vähendab esmase toorme ammutamise ja töötlemisega seotud kasvuhoonegaaside heitkoguseid ning vähendab harjumuspärast jäätmete põletamist ja ladestamist,

selgitas Kokk ja avaldas lootust, et suudetakse koos kohalike omavalitsuste abiga muuta inimeste tarbimis- ja jäätmete sorteerimise harjumusi ning luua lisandväärtust läbi ressursside väärindamise.

Esimese taotlusvooru eelarve on 1,4 miljonit eurot. Toetuse summa on kuni 200 000 eurot ja maksimaalne toetuse määr on 90 protsenti. Teine taotlusvoor on kavas avada sügisel.

Kohalikud omavalitsused saavad taotlusvoorust küsida toetust jäätmete tervikliku kogumissüsteemi arendamiseks oma territooriumil. Täpsemalt saab toetust nii jäätmejaamade rajamiseks, laiendamiseks ja inventari soetamiseks kui ka sõidukite ning biojäätmete ringlussevõtuks vajalike vahendite soetamiseks.

Lisaks saab toetust jäätmemajade rajamiseks, inventari soetamiseks ning kodukompostrite ja konteinerite ostuks.

"Kindlasti ei hakka kohalikud omavalitsused konkureerima jäätmeveo teenuse osutajatega, vaid toetus pakub igati lisandväärtust, et luua terviklik jäätmete kogumissüsteem," ütles KIK-i toetuste ja teenuste osakonna juht Antti Tooming.

Ta tõi välja, et näiteks saab kohalik omavalitsus toetuse abiga soetada sõiduki, et pakkuda elanikele jäätmetakso teenust suurjäätmete transportimisel jäätmejaama – nii ei satu need metsa või isetekkelistesse prügilatesse.

"Kui omavalitsuse territooriumil on piirkondi, kus biojäätmete kokku kogumine ei ole otstarbekas, siis sinna on mõeldud biojäätmete kogumiseks kodukompostrid," märkis Tooming. 

Taotluste esitamise tähtaeg on 1. oktoober.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes