22.01.2024 Esmaspäev

Tarbijakrediidiasjade lahendamine Riigikohtus

Riigikohus selgitas 24. novembril 2023 kohtute rolli tarbijakrediidiasjade lahendamisel sõltumata menetlusliigist.

Riigikohus selgitas kohtute rolli tarbijakrediidiasjade lahendamisel sõltumata menetlusliigist.
Riigikohus selgitas kohtute rolli tarbijakrediidiasjade lahendamisel sõltumata menetlusliigist. Foto: pixabay

Olulise põhimõttena tõi kolleegium välja, et kohus peab ka tarbija sellekohaste vastuväideteta kontrollima, kas leping kehtib.

Lepingu kehtivuse kontrollimiseks peab kohus kontrollima, kas tarbijale antud krediidi kulukuse määr ehk laenu kogukulu tarbijale on seadusega kooskõlas, st ei ületa Eesti Panga viimati avaldatud määra enam kui kolm korda. Vastasel juhul on leping tühine.

Samuti on kohtul kohustus kontrollida, kas laenuandja on järginud vastutustundliku laenamise põhimõtet ehk omandanud teabe, mis võimaldaks hinnata, kas tarbija on krediidivõimeline ning tarbija krediidivõimelisust saadud teabe põhjal ka hinnanud. Nii krediidi kulukuse määra kui vastutustundliku laenamise põhimõtte järgimist peab tõendama krediidiandja ja selle tõendamata jätmisel saab kohus hagi rahuldada maksimaalselt vaid laenusumma ja sissenõutavaks muutunud viivise osas. Samuti selgitas kolleegium, et eelmainitud tõendamiskoormis on hagejal ka juhul, kui tarbija on andnud talle võlatunnistuse.

Määruse annotatsioonid koos märksõnadega on leitavad siit

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255