21.06.2024 Reede

Riigikohus: vaktsiinist keeldunud politseinikke ei pidanuks vallandama

Riigikohus leidis täna tehtud otsuses, et vaktsiinist keeldunud politseinikke ei oleks tohtinud ametist automaatselt vabastada.

Riigikohus otsustas, et vaktsiinist keeldunud politseinikke ei oleks tohtinud ametist automaatselt vabastada.
Riigikohus otsustas, et vaktsiinist keeldunud politseinikke ei oleks tohtinud ametist automaatselt vabastada. Foto: PPA

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor nõudis 2021. aasta novembri käskkirjaga kõikidelt teenistujatelt koroonaviiruse vastu immuniseerimist või koroonahaiguse läbipõdemist tõendavat dokumenti. Käskkiri nägi ette, et teenistujaga, kes eelnimetatud nõuet ei täida, lõpetatakse teenistus- või töösuhe.

Kuna kohtusse pöördunud politseinik seda nõuet ei täitnud, vabastati ta sama aasta detsembri lõpus teenistusest.

Kohtusse pöördunud politseiniku hinnangul oli õigusvastane nii kaudne vaktsineerimisnõue kui ka tema teenistusest vabastamine. Riigikohtu halduskolleegium sellega ei nõustunud. "Vaktsineerimisnõude võis kehtestada töötervishoiu ja tööohutuse seaduse alusel, arvestades riskianalüüsi. See ei tähenda siiski, et nõude täitmata jätmine võiks tuua kaasa automaatse teenistusest vabastamise," märkis riigikohus.

Ka peadirektori käskkirjaga kehtestatud kaudse vaktsineerimisnõude rakendamisel tuli riigikohtu hinnangul vajadusel arvestada erakorralisi asjaolusid.

"Kui teenistuja oleks näiteks esitanud tõendi vaktsiini vastunäidustuse kohta või kui epidemioloogiline olukord oleks muutunud, oleks tulnud teenistussuhte lõpetamise kõrval kaaluda ka alternatiivseid meetmeid," leidis riigikohus.

Politseinik ei esitanud arstitõendit vaktsiini vastunäidustuse kohta ega toonud enne tema teenistusest vabastamist välja ka muid erilisi asjaolusid, millest tulenevalt oleks pidanud talle kaudsest vaktsineerimisnõudest tegema erandi.

Kolleegium rõhutas, et kuigi kaebaja teenistusest vabastamise seisuga võis küll olla märke epidemioloogilise olukorra leevenemisest, oleks olnud tol hetkel veel ennatlik teha järeldust, et politseinike tervist koroonaviirus lähikuudel enam ei ohusta või et neid ei ole vaja tavapärase töö asemel kaasata kriisi lahendamisse.

Riigikohtu halduskolleegium leidis, et praegusel juhul oli politseinikuga seotud asjaolusid arvestades tema teenistusest vabastamine proportsionaalne. Riigikohtunik Julia Laffranque jäi eriarvamusele ja leidis, et politseiniku teenistusest vabastamine ei olnud proportsionaalne.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255