21.11.2023 Teisipäev

Riigikohus: riik murdis politseinike eripensioni vähendades oma sõna

Riigikohus tunnistas täna põhiseadusvastaseks seadusemuudatuse, mis võttis staažikalt politseinikult tagantjärele õiguse saada suuremat eripenisoni, ning leidis, et riik käitus sõnamurdlikult. 

Inimene, kes on töötanud politseis eri ametikohtadel, võib valida, millise varasema ametikoha palga põhjal tema pension arvutatakse.
Inimene, kes on töötanud politseis eri ametikohtadel, võib valida, millise varasema ametikoha palga põhjal tema pension arvutatakse. Foto: pixabay

Riigikohtu hinnangul ei olnud seaduse muutmisega saavutatud riigi kulude mõningane kokkuhoid piisavalt kaalukas, õigustamaks politseinikule seadusega antud lubaduste murdmist. 

Enne 2020. aastat ametisse asunud politseinikel tekib vähemalt 20-aastase politseiteenistuse staaži korral õigus politseiniku eripensionile. See määratakse protsendina politseiniku ametikoha palgast. Inimene, kes on töötanud politseis eri ametikohtadel, võib valida, millise varasema ametikoha palga põhjal tema pension arvutatakse. 

2020. aasta algul jõustunud seadusemuudatusega võeti pensionile minevatelt politseinikelt neile varem seadusega lubatud õigus valida pensioni arvutamise aluseks varasema ametikoha palk sellises suuruses, mis kehtib pensioni määramise ajal. Asemele pakuti võimalust saada pensioni protsendina oma varasema ametikoha palgast, mis kehtis siis, kui nad sellel ametikohal töötasid. Uue seaduse järgi määratav pension on tavaliselt märksa väiksem, kui see olnuks varasema seaduse kohaselt.

Riigikohtus käsitletud juhtumil määrati politseinikule uue seaduse tõttu ligikaudu viiendiku võrra madalam pension, kui ta võis loota tema teenistuse ajal pikka aega kehtinud seadusele tuginedes.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference