05.06.2014 Neljapäev

Omastamises süüdistatava ärimehe protsess jätkub Riigikohtus

Kahe alama astme kohtu otsusel ligi 800 000 euro suuruses maksupettuses õigeks läinud, kuid omastamise eest kriminaalkaristuse saanud ärimees Joonas Maanurme ja tema kaassüüaluste protsess saab jätku Riigikohtus.

Omastamises süüdistatava ärimehe protsess jätkub Riigikohtus
Omastamises süüdistatava ärimehe protsess jätkub Riigikohtus Foto: Reuters

Harju maakohus leidis mullu novembris, et maksupettust käsitlev süüdistus oli esitatud Maanurmele puudulikult, mistõttu tuli ta selles osas õigeks mõista. Küll aga oli kohtu hinnangul tõendatud, et Maanurm omastas suures ulatuses võõrast vara ning selles mõistis kohus ta süüdi. Kohus määras Maanurmele kahe aasta ja kuue kuu pikkuse tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga. Maanurme omastamisel aidanud Erkki Tomson sai üheaastase tingimisi vangistuse samuti kolmeaastase katseajaga.

Kumbki menetluspool maakohtu lahendiga rahul ei olnud ja esitasid apellatsioonkaebuse Tallinna ringkonnakohtusse. Prokuratuur taotles apellatsioonis osaliselt tühistada esimese astme kohtu otsus materiaalõiguse vale kohaldamise tõttu osas, mis puudutab Maanurme õigeksmõistmist maksukuriteos. Maanurm ning temaga koos kohtu all olnud Erkki Tomson leidsid aga kaitsjate vahendusel, et nad tuleks täies ulatuses õigeks mõista. Tallinna ringkonnakohus jättis siiski tänavu veebruari alguses maakohtu otsuse muutmata.

Seepeale esitasid menetluspooled kassatsioonkaebused Riigikohtusse ning kõrgeim kohtuaste võttiski need eile menetlusse.

Süüdistuse kohaselt esitas OÜ FuelPRO juhatuse liige Joonas Maanurm (36) 2010. aasta oktoobri käibedeklaratsioonis Maksu- ja Tolliametile sisendkäibemaksu kohta valeandmeid ja ei deklareerinud 0-protsendilise määraga maksustavat käivet, tekitades riigile maksude tasumata jätmisega 778 463 eurot kahju.

Samuti süüdistatakse Maanurme selles, et ta omastas maksukuriteo tulemusena saadud raha. Uurimisandmeil kandis Maanurm OÜ FuelPRO kontolt kolme ettevõtte kontodele alusetult kokku 452 971 eurot, mis võeti hiljem valuutavahetuse kaudu ja pangaautomaatidest sularahas välja.

Erkki Tomson (44) aitas süüdistuse kohaselt raha omastamisele kaasa, sõlmides OÜ FuelPRO esindaja Maanurmega näiliku lepingu, mille alusel kanti 387 113 eurot ühe Lätis registreeritud ettevõtte kontole ning võeti lõppkokkuvõttes sularahana välja.

Põhja ringkonnaprokuratuur esitas Maanurmele süüdistuse suure ulatusega omastamises ja maksude maksmisest kõrvalehoidmises ning Tomsonile omastamisele kaasaaitamises.

Mehed end kohtus süüdi ei tunnistanud.Samale maksukuriteole kaasaaitamises mõistis kohus juba 2011. aasta sügisel süüdi Indrek Vürsti (36) ja karistas teda kaheaastase vangistusega, millest kolm kuud pidi ta kohe reaalselt ära kandma. Ühe aasta ja üheksa kuu pikkune vangistus jäeti esialgu täitmisele pööramata, tingimusel et ta ei pane kahe aasta jooksul toime uut kuritegu ja täidab kriminaalhooldaja kontrollnõudeid.

Mullu 16. augustil mõistis aga Pärnu maakohtu Rapla kohtumaja Vürsti süüdi mootorsõiduki joobes juhtimises ja karistas teda kuuekuulise vangistusega. Kuna kuritegu oli toime pandud katseajal, liideti sellele ka maksukuriteo eest veel kandmata karistus ja kokku peab ta vangis olema kaks aastat ja kolm kuud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes