05.12.2023 Teisipäev

Omandiõiguse rikkumine heki varjava mõjutuse korral

Riigikohtu tsiviilkolleegium lahendas 8. novembril vaidlust, kus hageja taotles tema kinnisasjaga piirnevatel kostjate kinnisasjadel asuva heki kui väidetavalt hageja kinnisasja varjava mõjutuse kõrvaldamist (alternatiivselt selle kasvu piiramist).

Kahjustatud kinnisasja omanik saab nõuda kahjustava varjava mõjutuse kõrvaldamist üksnes erandlikel juhtudel.
Kahjustatud kinnisasja omanik saab nõuda kahjustava varjava mõjutuse kõrvaldamist üksnes erandlikel juhtudel. Foto: freepik

Kolleegium selgitas, et negatiivse mõjutuse (heki varjava mõjutuse) korral saab olla tegemist omandiõiguse rikkumisega AÕS § 89 tähenduses üksnes juhul, kui negatiivne mõjutus oluliselt kahjustab kinnisasja omaniku võimalust oma kinnisasja kasutada.

Kahjustatud kinnisasja omanik saab nõuda kahjustava varjava mõjutuse kõrvaldamist üksnes erandlikel juhtudel, st kui ta tõendab, et mõjutusega kaasnevad talle talumatud tagajärjed. Eelduslikult saab lugeda kahjustatud kinnisaja omaniku jaoks talumatuks tagajärge, kui mõjutus on kestuselt ja ulatuselt niivõrd intensiivne, et põhjustab aastaringse varjutuse faktiliselt pea kogu kinnisasjal.

Otsuse annotatsioonid koos märksõnadega on leitavad siit

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference