02.05.2016 Esmaspäev

Õiguskantsler: vanemahüvitise saajaid koheldakse ebavõrdselt

Õiguskantsler Ülle Madise tegi riigikogule ettepaneku, mille eesmärk on vältida ebaõiglast vanemahüvitise vähendamist.

Õiguskantsler Ülle Madise tegi ettepaneku kaotada vanemahüvitise ebaõiglane vähendamine
Õiguskantsler Ülle Madise tegi ettepaneku kaotada vanemahüvitise ebaõiglane vähendamine Foto: PM

Madise hinnangul koheldakse vanemahüvitise saajaid praegu põhjendamatult ebavõrdselt sõltuvalt sellest, millal nad teenisid vanemahüvitise vähendamise tinginud tulu, teatas õiguskantsleri kantselei.

Vanemahüvitist makstakse ka juhul, kui vanemahüvitise saaja töötab. Kui ühes kuus saadud töine tulu ei ületa seadusega kehtestatud piirmäära (tänavu 390 eurot kuus), saab vanemahüvitise saaja nii teenitud tulu kui ka talle määratud vanemahüvitise. Võib juhtuda, et tööandja hilineb töötasu maksmisega, mille inimene on välja teeninud vanemahüvitise ajal töötades. Kui tööandja süü tõttu korraga välja makstud mitme kuu töötasu ületab piirmäära, toob see kaasa vanemahüvitise vähendamise.

Seadus näeb küll ette erandi, kuid ainult juhuks, kui tööandja maksab viivitusega välja saamata jäänud tulu, mis on teenitud enne vanemahüvitise perioodi algust. Sel juhul vanemahüvitist ei vähendata.

„Ka need vanemad, kellele tööandja maksab viivitusega välja vanemahüvitise perioodil teenitud tulu, tuleks asetada olukorda, milles nad oleksid siis, kui nende tööandja ei hilineks töötasu välja maksmisega,“ kirjutas õiguskantsler riigikogule. Kuritarvituste riski ega koormust riigieelarvele ettepaneku täitmine ei tekita.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255