29.07.2015 Kolmapäev

Õiguskantsler: suitsetamise keelamine vanglates rikuks põhiõigusi

Õiguskantsleri hinnangul võib sotsiaalministeeriumi soov keelata vanglates täielikult suitsetamine olla vastuolus põhiseadusega, kuna suitsetamine on põhiõigus.
Õiguskantsler: suitsetamise keelamine vanglates rikuks põhiõigusi
Õiguskantsler: suitsetamise keelamine vanglates rikuks põhiõigusi Foto: PM

"Ehkki tubaka suitsetamisel on vaieldamatult kahjulikud mõjud nii suitsetajale endale kui ka teda ümbritsevatele isikutele, väärib märkimist, et seegi tegevus on [põhiseaduse] kaitsealas," kirjutas õiguskantsler Ülle Madise sotsiaalministeeriumile.

Õiguskantsler märkis, et soov suitsetamist piirata on enamasti ajendatud kaalukamate põhiõiguste kaitsmise vajadusest, ent siiski on tegemist põhiõigusega, mille ebaproportsionaalne piiramine ei ole lubatav.

"Kinnipeetavate enda kujutlus vanglas suitsetamise olulisusest ei ole mõistagi määravaks põhjuseks eelistada suitsetajate õigusi näiteks mittesuitsetajate tervise kaitsele, ent markeerib, et tegemist pole ka õiguspositsiooniga, mille igasugune piiramine oleks tingimata proportsionaalne," selgitas Madise.

Vanglas viibiva inimese jaoks ei pruugi suitsetamine olla vaid tervisele kahjulik harjumus, vaid nood võivad seda vaadelda kui tegevust, mis peletab igavust ja leevendab stressi, tõdes ta. "Samuti on pere toetuse ja sõprade puudumine faktorid, mille tõttu kinnipeetavad tunnevad vajadust suitsetada," märkis õiguskantsler USA kogemustele viidates.

Samuti on tema hinnangul küsitav, kas suitsetamise täielik keelamine vanglates aitaks märkimisväärselt kaasa vangistuse eesmärkide saavutamisele. "Kaasaegsetes kriminaalse käitumise põhjuste käsitlustes ollakse üsna ühel meelel kuritegeliku käitumise riskifaktorite osas ning tubaka tarvitamist nende hulgas ei leidu," kirjutas Madise ja märkis, et suitsetamisel ei ole üldjuhul seost ka kuritegudega, mille eest inimene karistust kannab.

"Vangistus on karistus, mille käigus püütakse eksinut suunata õiguskuulekale käitumisele, /…/ kuid tegu pole meetmega, millega vanglateenistus võiks või saaks vangile vastu tema tahet ja tingimusteta peale suruda oma kujutlust kõige tervislikumast ja sobivamast elustiilist," märkis õiguskantsler.

Sotsiaalministeerium saatis juuli alguses kooskõlastamisele tubakaseaduse eelnõu, mis kaotab muu hulgas ruumides asuvad seinteta suitsetamisalad. Lisaks muudetakse eelnõuga ka vanglad ja nende territoorium täielikult suitsuvabaks. Sotsiaalministeeriumi teatel on eesmärk on kaasa aidata, et kinnipeetavad vabaneksid tubakasõltuvusest ning kaitsta nii nende kui ka vanglatöötajate tervist.

Eelnõu esitati kooskõlastamiseks justiitsministeeriumile, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile, rahandusministeeriumile, terviseametile, Eesti Tubakatootjate Assotsiatsioonile ja õiguskantslerile.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!