22.03.2021 Esmaspäev

Õigusbüroo: naiste võlgade taga on tihti nende endised elukaaslased

Hugo.legali õigusbüroo juristi Laureana Telgi sõnul on täitemenetluse võlgnikest vaid kaks viiendikku naised, ja nendegi võlgnevused on üldjuhul endiste elukaaslaste põhjustatud. 

Aprilli alguses aeguvad hinnanguliselt 80 000 inimese täitemenetluse nõuded ning kohtutäiturid hakkavad massiliselt menetluse aegunuks tunnistamise avaldusi saama.
Aprilli alguses aeguvad hinnanguliselt 80 000 inimese täitemenetluse nõuded ning kohtutäiturid hakkavad massiliselt menetluse aegunuks tunnistamise avaldusi saama. Foto: pixabay

Aprilli alguses aeguvad hinnanguliselt 80 000 inimese täitemenetluse nõuded ning kohtutäiturid hakkavad massiliselt menetluse aegunuks tunnistamise avaldusi saama. Pärnumaa jurist Laureana Telk koostas enda kogemuse põhjal täitemenetluse võlglase profiili vanuse, hariduse, teenistuse ning laste arvu järgi. Selgub, et täitemenetluse nõuded kimbutavad rohkem mehi ning naiste võlgnevused on enamjaolt tekitatud endiste elukaaslaste poolt. 

"Minu kogemus ütleb, et naiste ja meeste vahekord täitemenetluse võlglaste osas on 40 : 60, kus naiste vanus on 35+ ning meestel 30+. Meestel on siiski võlgnevuste kogusummad suuremad ja registrid naistest pikemad," ütles Telk.

Naiste osas võib välja tuua, et enamjaolt on võlglastel kaks või enam last ja enamik võlgnevusi on tekitatud endiste elukaaslaste poolt naise nimel laenu võttes.

"Mitut last kasvatava lapsevanema jaoks ei ole võlgnevuse aegumine nii oluline kui üht last kasvatava vanema jaoks, kuna mitme lapsega vanema mittearestitav määr on suurem ja saavad pangakontot kasutada ligikaudu 700–800 euro ulatuses. Halvemas seisus on ühe lapsega üksikvanemad ja vanemad, kelle lapsed juba täiskasvanud, kuna nende mittearestitav määr on madalam," selgitas Telk. 

"Hariduse osas on suhteliselt kindel joon: vähem kui 10 protsenti on kõrgharidusega ning enamjaolt on täitemenetluse võlgnikel põhiharidus või kutseharidus," analüüsis Telk statistikat. "Sissetulek on võlglastel enamjaolt mitteametlik, kuna ametlikult pangakontole töötasu saades jääb ta täituri aresti tõttu rahast ilma. Väga paljud elavad riigi kulul, saavad töövõimetustoetust, suurperetoetust, sotsiaaltoetust ja nii edasi. Tööl käivatel naistel on sissetulek 500–700 ning meestel 800–1000 eurot."

Telgi kinnitusel on üks osa täitemenetluse võlglastest majandussurutise ajal äridest ilma jäänud ja end nii-öelda lõhki laenanud. Paljud neist soovivad enda võlgnevuste registri puhtaks saada ja alustada puhtalt lehelt. 

"Usun, et aegumise kohaldamine annab paljudele inimestele võimaluse taaskord ametlikult tööle minna ning enda pangakontot kasutada, iseenesest on see ju meile kõigile pigem hea uudis," avaldas Telk lootust.

Kuna hinnanguliselt 80 000 võlgnikku peavad nõude aegunuks tunnistamiseks esitama täiturile sellekohase korrektse juriidilise avalduse, ehitasid Laureana Telk ning võlanõustajate liidu juhatuse liige Raivo Kiisk koos Hugo.legali meeskonnaga täitemenetluse õigusroboti, mis aitab kohtutäiturile esitada korrektse avalduse nõude aegumise kohta ning annab juhised, millistel juhtudel saab aegumist kohaldada ja kuidas protsess tervikuna toimub.

Täitemenetluse aegumise õigusrobot on inimestele kättesaadav leheküljel www.hugo.legal/taitemenetluse-aegumine

Tänavu on Hugo.legali juristide poole seoses täitemenetlusega pöördunud juba 250 inimest, möödunud aastal oli abisaajaid seoses täitemenetlusega 689. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!