22.05.2014 Neljapäev

Miljonipettuse osalised jäid lõplikult süüdi

Kinnisvara sildi all pangalt miljonite eurode väljapetmises süüdistatud kolm meest jäid kuritegudes lõplikult süüdi.

Miljonipettuse osalised jäid lõplikult süüdi
Miljonipettuse osalised jäid lõplikult süüdi Foto: Reuters

Esimene kohtulahend tuli suurpettuse süüasjas mullu septembri keskel, kui Harju maakohus ärimees Urmas Kuuskülli rahapesus õigeks, kuid ta jäi süüdi kelmusele kaasaaitamises, samuti dokumendi võltsimises ning pidi selle eest vastu võtma ühe aasta ja kolme kuu pikkuse tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga.

Kaido Kaljusaar jäi süüdi osades rahapesu episoodides, samuti kelmises ja võltsitud dokumendi kasutamises ning sai selle eest viieaastase vangistuse. Sellest kolm kuud tuleb tal trellide taga veeta, ülejäänud karistusaeg aga kanda tingimisi viieaastase katseajaga.

Andres Lauri mõistis kohus võltsitud dokumendi kasutamises õigeks, kuid ta jäi süüdi osades rahapesu episoodides ja kelmuses. Selle eest määras kohus talle viieaastase vangistuse, millest kolm kuud tuleb tal reaalselt vanglas veeta, ülejäänud karistusaeg aga kanda tingimisi viieaastase katseajaga.

Ühtlasi mõistis kohus süüalustelt SEB kasuks välja 2 965 500 eurot.

Seejärel süüasja Tallinna ringkonnakohtusse viinud kohtualused ja nende kaitsjad taotlesid süüaluste täies ulatuses õigeksmõistmist. Ringkonnakohus leidis tänavu jaanuari lõpus siiski, et maakohtu otsus jääb jõusse.

Siis esitasid kaitsjad kassatsioonkaebused Riigikohtusse, kuid kõrgeim kohtuastme ei võtnud neid eile menetlusse, mis tähendab kohtualuste süüdimõistmise ja karistamise lõplikku jõustumist.

Kohtueelsel uurimisel kogutud andmetel sõlmisid praeguseks pankrotistunud OÜ Kapitaalsus, endise ärinimega OÜ Arco Kapital, juhatuse liikmed Kaido Kaljusaar (41) ja Andres Lauri (40) 2006. aasta oktoobris AS-iga SEB Eesti Ühispank laenulepingu, mille järgi pidi pank andma OÜ-le Kapitaalsus laenu kogusummas 18 554 830 eurot. Lepingu järgi oli tegemist sihtotstarbelise laenuga, mille eest kohustus OÜ Kapitaalsus ostma Tallinnas kinnistu ning ehitama sellele äri- ja parkimishoone.

Pank teostas lepingu alusel väljamakseid kokku summas 7 822 785 eurot. Tegelikkuses soetati 4 857 285 euro eest vaid kinnistu, ülejäänud sihtotstarbelise laenuna saadud raha 2 965 500 eurot kanti aga OÜ Kapitaalsus kontolt erinevate ettevõtete kontodele, kuid sellega ei tasutud äri- ja parkimishoone ehitusega seotud teenuste eest, seisab süüdistuses.

Laenusummade väljamaksmiseks esitas OÜ Kapitaalsus pangale fiktiivseid dokumente ehitustööde teostamise kohta, mille süüdistuse järgi oli koostanud peamiselt OÜ Müller Lahendused juhatuse liige Urmas Kuusküll (42). OÜ Kapitaalsus kohustus laenulepingu alusel tagastama laenu osade kaupa igakuiselt aastail 2008–2016, kuid laenu tagasimakseid pangale ei tehtud ning laen on siiani tagastamata.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes