08.09.2016 Neljapäev

Maksuhaldur hoiab käibemaksukohustuslastel silma peal

Käibemaksukohustuslaseks registreerimine ja käibemaksukohustuslase registrist kustutamine on põhjustanud mitmeid kohtuvaidlusi. Käsitleme seekord riigikohtu lahendeid nr 3-3-1-79-15 ja nr 3-3-1-10-16.

 Häli Jürimäe, vandeadvokaat
Häli Jürimäe, vandeadvokaat Foto: LEADELL Pilv Advokaadibüroo

Arvatavasti muutub maksuhalduri kontroll ettevõtlustegevuse üle seoses käibemaksukohustuseks registreerimise piirmäära kavandatava tõstmisega edaspidi veelgi aktiivsemaks. Nimelt tõuseb riigikogu menetluses oleva käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu järgi käibemaksukohustuslaseks registreerimise piirmäär seniselt 16 000 eurolt 40 000 eurole (käibemaksuseadus § 19 lg 1). Seadusemuudatus on planeeritud jõustuma 2018. aasta 1. jaanuaril.

Vabatahtlikult käibemaksukohustuslasena registreerimise senine kord uuendatavas seaduses ei muutu. Seetõttu vaatame üle need lahendid, mis puudutavad maksuhaldurile käibemaksukohustuslaseks registreerimise taotluse esitamist või ettevõtlustegevuse kontrolli.

Tõendamiskoormise täitmisest ja kontrolli mahust

Ettevõtjal, kelle maksustatav käive ei ületa seaduses ettenähtud kohustusliku registreerimise piirmäära või kellel ei ole veel maksustavat käivet tekkinud, tuleb käibemaksukohustuslaseks registreerimiseks esitada maksuhaldurile taotlus ja tõendada, et ta tegeleb ettevõtlusega Eestis või alustab Eestis ettevõtlust. Vajaduse korral on maksuhalduril õigus ise lisatõendeid nõuda või koguda. Tavapäraselt nõuab maksuhaldur vabatahtlike registreerimistaotluste menetlemisel dokumentaalseid tõendeid (tellimused, eellepingud, lepingud, äriplaani jne) ja esitab ettevõtlustegevuse kohta spetsiifilisi küsimusi.

Isegi kui ettevõtja on registreeritud, tuleb arvestada, et maksuhalduril on õigus jooksvalt kontrollida, kas käibemaksukohustuslaste registrisse kantud isik tegeleb Eestis ettevõtlusega.

Kõnealustest kohtuvaidlustest saate lähemalt lugeda varsti ilmuvast ajakirjast Raamatupidamisuudised nr 5, 2016. Tuletame meelde, et kuni 9. septembrini saab tellida ajakirja Raamatupidamisuudised teiseks poolaastaks superhinnaga – 15% soodsamalt! Lisaks saate 19 euro väärtuses kingituse. Lugege lähemalt aadressilt: http://rup.ee/tellimine

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255