05.10.2023 Neljapäev

Kinnisasja müügilepingu tagasitäitmine kinnisasja hüpoteegiga koormamise korral

Riigikohus selgitas 10. juulil, kuidas toimub ostja poolt kinnisasja müügilepingust taganemisel lepingu tagasitäitmine olukorras, kus kinnisasja ostja on pärast lepingu sõlmimist koormanud kinnisasja hüpoteegiga kolmanda isiku kasuks.

Riigikohus märkis, et kinnisasja tagastamist müüjale ei takista asjaolu, et see on koormatud hüpoteegiga.
Riigikohus märkis, et kinnisasja tagastamist müüjale ei takista asjaolu, et see on koormatud hüpoteegiga. Foto: pixabay

Riigikohus märkis, et kinnisasja tagastamist müüjale ei takista asjaolu, et see on koormatud hüpoteegiga. Kui kinnisasja väärtus on selle hüpoteegiga koormamise tagajärjel vähenenud, võib müüja kinnisasja tagastamise asemel nõuda kinnisasja väärtuse hüvitamist üksnes juhul, kui koormamine on muutnud asja majandusliku väärtuse õigustatud isiku jaoks sisuliselt nullilähedaseks ning kui väärtus nii ulatuslikult vähenenud ei ole, saab nõuda üksnes asja väärtuse vähenemise hüvitamist.

Eelduslikult muutub kinnisasja väärtus müüja jaoks nullilähedaseks juhul, kui hüpoteegisumma on võrdne kinnisasja müügihinnaga või sellest suurem. Sellise eelduse ostja poolt ümber lükkamata jätmise korral kohaldub VÕS § 189 lg 2 p-s 2 sätestatu, st ostja peab müügilepingu tagasitäitmisel kinnisasja tagastamise asemel hüvitama müüjale kinnisasja väärtuse.

Lisaks ühtlustas Riigikohus lepingust taganemisel üleantu väärtust puudutavat varasemat kohtupraktikat. Riigikohus selgitas uues seisukohas, et üleantu väärtuse kindlakstegemisel tuleb lisaks VÕS § 189 lg-s 3 sätestatule arvestada ka üleantu lepingule mittevastavusega, arvestades summat, mille võrra müügihinda oleks saanud lepingu kehtimajäämise korral Lk 3 / 5 alandada (vt VÕS § 112 lg 1).

Puudustega üleantu väärtuse leidmiseks tuleb sellisel juhul korrutada üleantu väärtus koos puudusega ja üleantu hind lepingus ning saadud tulemus jagada väärtusega, mis oleks üleantul ilma puuduseta. Juhul kui hinna alandamisega saadud summa on müügihinnast väiksem, ei pea ostja VÕS § 189 lg 3 järgi müüjale hüvitama mitte müügihinna, vaid hinna alandamise teel saadud hinna.

Otsuse annotatsioonid koos märksõnadega on leitavad siit.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference