24.11.2014 Esmaspäev

Kaupmeeste liit pöördus käsimüügiravimiste asjus õiguskantsleri poole

Kaupmeeste liit tegi õiguskantslerile taotluse ravimiseaduse põhiseaduslikkuse järelevalve menetluse alustamiseks, kuna käsimüügiravimite müügi keeld mujal kui apteekides on nende hinnangul vastuolus põhiseaduse ja ettevõtlusvabadusega.

Kaupmeeste liit pöördus käsimüügiravimiste asjus õiguskantsleri poole
Kaupmeeste liit pöördus käsimüügiravimiste asjus õiguskantsleri poole Foto: PM

Kaupmeeste liit tegi sarnase pöördumise õiguskantslerile ka 2012. aastal, kuid siis ei olnud otstarbekas alustada menetlust ravimite jaemüügikanalite küsimuses enne apteekide asutamispiirangu osas seisukoha kujundamist.

Seoses asjaolude muutumisega esitas liit uue taotluse käsimüügiravimite jaemüügikanalite piirangu põhiseaduspärasuse kontrollimiseks ning taotluses on arvestatud uuema kohtupraktika ja turuanalüüsidega, samuti arengutega teistes Euroopa Liidu liikmesriikides.

Kaupmeeste liidu hinnangul on käsimüügiravimite turustuskanalite laiendamine üheks võimaluseks parandada ravimite kättesaadavust, mille piisava taseme tagamine on riigi ülesanne ja osa tervisekaitsepõhiõigusest.

Liidu hinnangul tagab küll ravimite müük apteekides ja leti tagant kõige efektiivsema rahvatervise kaitse, kuid kõikide käsimüügiravimite puhul ei ole selline kaitsetase vajalik.

Nikotiiniasendusravimid on üheks selliseks käsimüügiravimite grupiks, mille puhul ei ole nende kasutamisega kaasnev oht rahvatervisele suur ning nende laialdasema kättesaadavusega kaasnevad positiivsed mõjud, nagu suitsetamisest loobumise soodustamine, mis kaaluvad üles ohu nende valeks kasutamiseks, märgib Kaupmeeste liit.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!