15.04.2024 Esmaspäev

Kas KOV-idele pandud sotsiaalhoolekandekohustuste täitmine on riiklik või kohalik ülesanne?

Homme, 16. aprillil kell 10.30 algaval avalikul istungil arutatakse Riigikohtus, kas sotsiaalhoolekande seadusega omavalitsusüksustele pandud kohustuste täitmine on riiklik või kohalik ülesanne.

Avalikku istungit saab jälgida nii veebis kui ka kohapeal.
Avalikku istungit saab jälgida nii veebis kui ka kohapeal. Foto: pixabay

Eelmise aasta lõpus pöördusid Põlva ja Räpina vallavolikogud ning Tartu linnavolikogu Riigikohtusse. Kohalikud omavalitsused leiavad, et sotsiaalhoolekande seaduse muudatusega tekkinud täiendav kohustus rahastada üldhooldusteenuse osutamist teenuse saaja või tema seadusjärgsete ülalpidajate asemel on riiklik ülesanne, kuid riik pole selleks raha ette näinud. See rikub volikogude hinnangul aga põhiseaduses sätestatud tagatist, mille kohaselt omavalitsusüksusel on õigus talle seadusega pandud riiklike kohustuste täielikule finantseerimisele riigieelarvest.

Arvestades vaidluse all oleva küsimuse suurt ühiskondlikku kaalu ja võimalikke pikaajalisi mõjusid omavalitsusüksuste rahastamise põhimõtetele, andis Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium kohtuasja lahendamiseks üle Riigikohtu üldkogule, kuhu kuuluvad kõik 19 riigikohtunikku.

Riigikohtunik Heili Sepa sõnul on vaidluse keskseks küsimuseks, kuidas kohalikele omavalitsustele seadusega pandud kohustusi põhiseaduse valguses liigitada. „Riigikohtu üldkogu on võtnud varem kohalike omavalitsuste rahastamist aluseks ülesannete kaksikjaotuse riiklikeks või kohalikeks. Riigikohtu pädevuses on kontrollida, kas õigustloovates aktides on ülesanded õigesti määratletud – kas kohalikuks ülesandeks ei ole loetud põhiseaduse mõttes riiklik ülesanne või vastupidi,“ rääkis Sepp.

Ta lisas, et kui tegemist on riikliku ülesandega, nõuab põhiseadus, et ülesannet tuleb täielikult finantseerida riigieelarvest. „Aga ka juhul, kui tegu on kohaliku ülesandega, peab omavalitsuste rahastamissüsteem olema stabiilne,“ selgitas riigikohtunik.

Avalikku istungit saab jälgida nii veebiülekandena kui ka Tartus kohapeal.

Kuna istekohtade arv kohtusaalis on piiratud, tuleb  osalemise huvist märku anda hiljemalt 15. aprillil kl 13. Kohti jagub vaid varasematele registreerujatele.

Kõigile huvi avaldanutele saadetakse hiljemalt 15. aprillil, kui registreerumine on lõppenud, info, kas õnnestus broneerida koht saalis või saab istungit vaadata veebiülekandena.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255