06.02.2018 Teisipäev

Karilaid: aasta jooksul väikeaktsionäride kaitse ei muutu

Õiguskomisjoni esimehe, Keskerakonna fraktsiooni kuuluva Jaanus Karilaiu sõnul väikeaktsionäride õiguste suurem kaitse aasta jooksul ei muutu ja võib suureneda järgmise parlamendikoosseisu eestvedamisel.

"Võib-olla jääb see järgmise parlamendi koosseisu ülesandeks, õiguskomisjon saab teha nii palju, et arutelud jõuaksid korralikult protokollidesse ja saaksime selle debati ära fikseerida, sest teema on uus ja väikeaktsionäride õigustega ei ole Eestis väga tegeletud," ütles Karilaid BNS-ile pärast õiguskomisjoni istungit, kus väikeaktsionäride kaitset arutati.

"Istungil olid justiitsministeeriumi esindajad, kelle väitel on tulemas äriõiguse kohta terviklik revisjon, mille raport peaks valmima selle aasta sügisel. Leidsime, et kuna teema on laual, siis jätkame arutamist märtsi lõpus, kus palume justsiitsministeeriumi revisjoni komisjoni, mis tegeleb terviklikuma vaatega, võtta välja aktsionäride lõigu ja tooks need ettepanekud ja järeldused õiguskomisjoni ette, et me ei jääks ootama lõppraportit, vaid jätkame diskussiooniga märtsis," ütles Karilaid.

"Kas sellest mingi eelnõu välja tuleb, et väikeaktsionäride õiguseid reguleerida või mitte, on vara öelda. Debatt on avatud, mõlemalt poolt tuli kaalukaid argumente, miks peaks või ei peaks seda teemat arutama. Aastas on keskeltläbi 20-30 kohtuvaidlust, kus väikeaktsionärid proovivad oma õiguste ees seista kohtute kaudu. On sunddividendide teema, et määrata mingi kindel summa, mida enamusaktsionärid peaksid eraldama iga aasta, või on ettevõtte juhtimise küsimus, kuidas paremini kaasata vähemusaktsionäre ettevõtte juhtimisse," rääkis õiguskomisjoni esimees.

"[Õiguskomisjonis] võeti erinevad osapooled teadmiseks, olid kaks väga vastandlikku seisukohta välja kujunenud – üks ütles, et pole vaja reguleerida väikeaktsionäride õiguseid, teine pool ütles, et on vaja," ütles Karilaid, ja lisas, et teema on ühiskonnas aktuaalne seoses Balti Laevaremonditehase ja Telia juhtumitega, kuid komisjoni arvates pole see piisav, et kahe ettevõtte pärast hakata seadust muutma.

"Seda, et õiguskomisjon iseseisvalt avaks ja tuleks eelnõuga, ilma et oleks ära oodanud justiitsministeeriumi tervikliku raportit, kus on kaasatud erinevate valdkondade tippspetsialistid, seda ma ei julge väita. Justiitsministeeriumi koostatav lõppraport peaks valmima sügisel, kuid õiguskomisjoni palvel tullakse ilmselt märtsis välja selle osaga, mis puudutab väikeaktsionäre," ütles ta.

"Kui justiitsministeerium on valmis välja tulema vaheanalüüsiga, siis ettepanek on 13. märtsil jätkata arutelu, et minna debatis konkreetsusastmega aina kaugemale," ütles Karilaid.

Õiguskomisjoni istungile olid kutsutud advokatuuri, justiitsministeeriumi, kaubandus-tööstuskoja, Eesti Tööandjate Keskliidu ja Eesti Väikeaktsionäride Liidu esindajad.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference