20.04.2020 Esmaspäev

Juristid: eriolukord on kasvatanud vajadust õigusabi järele

Hugo.legal õigusabiplatvormi kaudu on eriolukorra ajal õigusabi saanud ligi 2000 inimest, kusjuures õigusabi vajadus on kasvanud.

Kuni maikuuni saavad kõik alla 1700 eurot kuupalka teenivad Eestimaal elavad inimesed kaks tundi õigusabi tasuta ning järgneva kolme tunni eest tuleb tasuda 20 eurot tunnis.
Kuni maikuuni saavad kõik alla 1700 eurot kuupalka teenivad Eestimaal elavad inimesed kaks tundi õigusabi tasuta ning järgneva kolme tunni eest tuleb tasuda 20 eurot tunnis. Foto: Pixabay

Otseselt eriolukorrast tulenevaid probleeme on kõige rohkem tööõigusega seonduvaid ehk probleemiks on otsitud põhjused töötajast vabanemiseks, nõutakse lahkumisavaldusi, sunnitakse palgata puhkusele, töötasu vähendamine töömahtu alandamata ning mitmeid teisi põhjuseid, kus jurist saab töötajat aidata. Endiselt pöördutakse juristi jutule sageli ka perekonna ning võlaõigusega seoses. 

Hugo.legal otsustas viirusepuhanguga seonduvalt sulgeda ajutiselt kõik 15 kontorit üle Eesti juba 12. märtsil ning kohtumised juristidega asendati videosillaga. Kui alguses oli uus lahendus inimestele võõras ning klientide arv kukkus esimesel nädalal poole võrra, siis praeguseks on inimesed videosilla vahendusel juristiga suhtlemise omaks võtnud ning klientide arv üha kasvab. 

Hugo.legal klienditoe juhi Ave Saaristi sõnul leiavad üha enam inimesi tee juristi juurde enda õiguste eest seismiseks, kuna eriolukorra kestvus on tekitanud palju hirmu ja ebakindlust ning raskes olukorras jäävad sageli kannatajaks lihtsad tööinimesed.

“Meie kaudu saab õigusabi riigi kulul ning eks meil oli ka enne eriolukorda palju abivajajaid, kuid täna näeme selgelt, kuidas suur osa probleemidest on tingitud just erakorralisest olukorrast ning kehtestatud piirangutest."

Töösuhetes kohtab ülekohut täna tõesti palju ning meie juristid abistavad inimesi praktiliselt ööpäevaringselt. Samuti on palju perekonnaõigusega seonduvaid küsimusi, kuna uues olukorras on inimesed hädas veelgi enam elatise maksmise/saamisega, lisaks on laste hooldusõiguse korra täitmine seoses liikumispiirangute ja nakkusohuga tekitanud palju erimeelsusi ja küsimusi. Võlaõiguse valdkonnas on inimesed hädas võetud laenude tagasimaksmisega ning suurenenud on abivajadus pankade ja teiste finantsasutustega suhtlemisel,”

sõnas Saarist. 

Ta lisas, et abivajajate arvu kasvatab ka teadmine, et alates maikuust alandab justiitsministeerium tasuta õigusabi mahtu. “Tekkinud olukord näitab selgelt, et riigi toel pakutav õigusabiteenuse osutamine on inimestele hädavajalik ja paljude jaoks ka ainus võimalus üldse oma probleemide lahendamiseks õigusabi saada. Anname endast parima, et meie Eestimaa inimesed saaksid võimalikult kiiresti enda muredele õiglase lahenduse,” lisas Saarist. 

Kuni maikuuni saavad kõik alla 1700 eurot kuupalka teenivad Eestimaal elavad inimesed kaks tundi õigusabi tasuta ning järgneva kolme tunni eest tuleb tasuda 20 eurot tunnis. Alates maikuust saavad inimesed jätkuvalt esimesed kaks tundi õigusabi tasuta, kuid järgneva kolme tunni eest enam riik õigusabikulusid ei hüvita. 

Viimase kolme aastaga on tasuta ning soodustingimustel õigusabi saanud 27 000 inimest. 

Hugo OÜ pakub koostöös justiitsministeeriumiga Eestis elavatele inimestele õigusabi ka riigi finantseerimisel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes