27.02.2024 Teisipäev

ITL nõuab vangistusseaduse muudatuste menetlemise peatamist riigikogus

Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit (ITL) palub justiitsministeeriumil peatada riigikogus märtsi algul kolmandale lugemisele tuleva vangistusseaduse muutmise eelnõu, kuna leiab, et selle sätted on vastuolus Euroopa Liidu õigusega.

Vangistusseaduse muutmise eelnõu kolmas lugemine on planeeritud riigikogus 6. märtsile.
Vangistusseaduse muutmise eelnõu kolmas lugemine on planeeritud riigikogus 6. märtsile. Foto: pixabay

Eelnõuga plaanitakse muudatust, mis annab vanglateenistusele õiguse koguda ja töödelda elektroonilise side seaduses sätestatud andmeid.

ITL-i hinnangul ei ole muudatus Euroopa Liidu õigusega kooskõlas ning riik peab selle osas tagama nõuete Euroopa Liidu õigusega kooskõlla viimise.

„Uute aluste lisamisest sideandmete kogumiseks ja töötlemiseks tuleb hoiduda ning selle asemel tuleb sideandmete säilitamise ja töötlemise õigusnormid kuritegevuse vastu võitlemiseks Eestis tervikuna üle vaadata ning need Euroopa Liidu õiguse ja Euroopa Kohtu praktikaga kooskõlla viia,” märkis ITL-i tegevjuht Doris Põld.

ITL-ile jääb eelnõus arusaamatuks, millisel õiguslikul alusel sideandmete kanded vangiregistrisse tekivad ning millisel õiguslikul alusel nõutakse reaalajas andmete esitamist sideettevõtjatelt. „Kui eelnõu võetakse vastu kolmandale lugemisele esitatud kujul, siis tekiksid Eesti õiguskorda ebaselged normid, mille rakendamine praktikas oleks vägagi küsitav. Samuti muutuks veel keerulisemaks lahendust ootav olukord sideandmete salvestamisel ja kasutamisel,” lisas Põld.

ITL palub justiitsministeeriumil peatada eelnõu menetlemine kuni sideandmete töötlemise regulatsioon on tervikuna üle vaadatud ning kooskõlla viidud. Alternatiivina näeb ITL võimalust sideandmetega seonduv eelnõust eemaldada ning menetleda seda muust eelnõust eraldi ehk koos sideandmete töötlemise regulatsiooni ülevaatamisega. 

Vangistusseaduse muutmise eelnõu kolmas lugemine on planeeritud riigikogus 6. märtsile. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255