02.08.2017 Kolmapäev

Kohus: vahistatul pole õigust pikaajaliseks kokkusaamiseks lähedasega

Kui süüdimõistetud kurjategijal on õigus taotleda luba pikaajaliseks kokkusaamiseks lähedasega, siis vahi all viibival süüdistataval seda õigust pole, märkis riigikohus oma teisipäevases lahendis.

Kohus lahendas vaidlust Assar Pauluse jõuku kuulunud Taago Voolu kaebuse raames. Nimelt soovis alates 2014. aasta aprillist vahi all viibiv Vool 2015. aastal korduvalt pikaajalist kokkusaamist oma elukaaslasega, kuid Tallinna vangla seda ei võimaldanud. Vangla tugines oma otsuses vangistusseadusele, mille järgi saab pikaajalist kokkusaamist võimaldada küll süüdi mõistetud vangile, kuid mitte alles kohtuotsust ootavale vahistatule.

Vool pöördus seepeale kohtusse, leides, et Tallinna Vangla rikkus Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni (EIÕK), kuna ei ole kaebajale võimaldanud kohtumisi lähedastega.

Mullu märtsis jäi Vool halduskohtus siiski kaotajaks, kuid mullu juuni lõpus Tallinna ringkonnakohtus saatis teda edu. Nimelt tunnistas teise astme kohus põhiseadusega vastuolus olevaks ja jättis kohaldamata vangistusseaduse sätte, mis käsitleb pikaajalisi kokkusaamisi.

Seejärel liikus vaidlus riigikohtusse, mis leidis oma teisipäevases lahendis, et õigus oli ikkagi Tallinna vanglal. Nimelt ei tuvastanud riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium, et vangistusseaduses oleks vastuolu põhiseadusega. Seega on vangistusseaduse järgi tegutseva Tallinna vangla otsused õiguslikult pädevad.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!