16.06.2023 Reede

Aktsionärile dividendi maksmisest keeldumise võimalused pärast dividendi maksmise otsuse tegemist

Riigikohus selgitas 24. mail, millised võimalused on aktsiaseltsil selleks, et mitte maksta aktsionärile dividende olukorras, kus dividendi maksmine on juba otsustatud.

Riigikohus selgitas, millised võimalused on aktsiaseltsil selleks, et mitte maksta aktsionärile dividende olukorras, kus dividendi maksmine on juba otsustatud.
Riigikohus selgitas, millised võimalused on aktsiaseltsil selleks, et mitte maksta aktsionärile dividende olukorras, kus dividendi maksmine on juba otsustatud. Foto: pixabay

Konkreetsel juhul otsustasid kostjast aktsiaseltsi aktsionärid dividendi maksmise, kuid pärast selle otsuse tegemist muutus aktsiaseltsi majanduslik olukord väidetavalt sedavõrd, et dividendi maksmine oleks tekitanud aktsiaseltsi maksejõuetuse.

Sel põhjusel aktsionäridele dividendi ei makstud.

Hagejast aktsionär nõudis kostjalt dividendi väljamaksmist. Riigikohus selgitas, et aktsiaseltsil on olukorras, kus dividendi väljamaksmine võib viia maksejõuetuseni, õigus esitada aktsionäri dividendinõudele vastuväide, kuid see ei lõpeta aktsionäri nõuet, vaid selle mõju on ajutine ja majandusliku olukorra paranemisel saab aktsionär uuesti oma nõude maksma panna.

Teiseks saab aktsiaselts nõuda aktsionärilt tahteavaldust selle võlasuhte lõpetamiseks, mis aktsionäril dividendi maksmise otsuse tagajärjel aktsiaseltsiga tekkis.

Kui suurem osa aktsionäre on üldkoosolekul otsustanud, et nad loobuvad oma dividendinõudest, on aktsiaseltsil õigus esitada sellise otsuse vastu hääletanud aktsionäri vastu positiivne tuvastushagi, millega palub tuvastada, et ka see aktsionär on hääletanud otsuse poolt ja sellega oma dividendinõudest loobunud.

Otsuse annotatsioonid koos märksõnadega on leitavad siit.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255