04.08.2014 Esmaspäev

Advokatuur: riigi õigusabi kvaliteet käib täiendava rahastamiseta alla

Advokaadid näevad riigi õigusabi osutamisele ja selle kvaliteedile tõsist ohtu, kui riik ei suurenda järgmise aasta eelarvest selleks ette nähtud rahasummat praeguselt 3,8 miljonilt 5,7 miljonile eurole.

Kristel Voltenberg, advokatuuri kantsler
Kristel Voltenberg, advokatuuri kantsler Foto: PM

Kui 2015. aastal riigieelarveline eraldis ei suurene, on väga suur oht, et riigi õigusabi osutamine häirub tõsiselt, ütles BNS-ile advokatuuri kantsler Kristel Voltenberg. "Ainsaks tõsiseltvõetav alternatiiv täiendavale rahastamisele saab olla riigi õigusabi osutamise tingimuste ja otstarbekuse põhjalik revisjon, mis võimaldaks vähendada riigi õigusabi mahtu ja säästlikumalt kasutada selleks ette nähtud raha," lisas ta.

Kevadel esitas advokatuur taotluse 2015. aastaks riigieelarvest riigi õigusabi osutamiseks ja selle korraldamiseks 5,7 miljoni euro eraldamiseks. Tänavu, milleks advokatuur taotles raha juba 2013. aastal 5,7 miljonit eurot, on advokatuurile eraldatud summa jätkuvalt 3,8 miljonit eurot, mis Voltenbergi sõnul ei võimalda katta vähekindlustatud isikute õigusabi vajadusi piisavas mahus.

"Nimetatud summa ja sellest tulenevalt kehtestatud tasumäärad ei kata riigi poolt tulevat tellimust," rääkis Voltenberg. "Turuhinnale jäävad riigi õigusabi osutavate advokaatide tasud ikka veel kordades alla, mistõttu ka panustamine riigi õigusabi osutavatele büroodele vajalike tugiteenuste ja noorte kolleegide kaasamiseks, mis tagaks süsteemi üldise jätkusuutlikkuse, on äärmiselt piiratud."

Kõige häirivamaks nimetas Voltenberg aga seda, et teatud toimingute puhul sunnib eraldatud raha nappus kehtestama jäikasid rahalisi piirmäärasid, mis võib seada ohtu osutatava õigusabi kvaliteedi.

"Möödunud nädalal peetud justiitsministeeriumi ja advokatuuri esindajate kohtumisel sai see teema põhjalikult läbi arutatud ning advokatuur loodab, et esitatud argumente ning muret vähekindlustatud isikute õigusabi kvaliteedi, selle katkematu tagamise ning kaetuse osas üle Eesti, võetakse väga tõsiselt," lausus advokatuuri kantsler.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes