01.11.2016 Teisipäev

Uuest aastast muutub riigile andmete esitamine lihtsamaks

"Soovime, et 2018. aasta jaanuarist saaks vajalikud andmed esitada riigile automaatselt, ilma et ettevõtja peaks kulutama aega ja raha palga- ja tööjõuaruannete täitmiseks," ütles MTA peadirektor Marek Helm
"Soovime, et 2018. aasta jaanuarist saaks vajalikud andmed esitada riigile automaatselt, ilma et ettevõtja peaks kulutama aega ja raha palga- ja tööjõuaruannete täitmiseks," ütles MTA peadirektor Marek Helm PM

Nullbürokraatia ministrite komisjon kiitis heaks maksu- ja tolliameti (MTA) ja statistikaameti projekti "Aruandlus 3.0" tegevused ja ajakava, mille tulemusel muutub ettevõtjate poolt riigiasutustele esitatav palka ja tööd puudutav aruandlus automaatseks.

Lahenduste loomisel laiendatakse X-tee teenuste kasutuselevõttu. MTA saadab sel nädalal majandustarkvara arendajatele andmekoosseisu, et nad saaksid järgmisel aastal teha tarkvarades vajalikud täiendused, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

„Soovime, et 2018. aasta jaanuarist saaks vajalikud andmed esitada riigile automaatselt, ilma et ettevõtja peaks kulutama aega ja raha palga- ja tööjõuaruannete täitmiseks ja riigiasutustele saatmiseks. See on juba suur samm sisulise nullbürokraatiani asjaajamises,“ selgitas MTA peadirektor Marek Helm pressiteate vahendusel.  

Lisaks soovib MTA uue e-maksuameti raames pakkuda väikeettevõtjatele aasta algusest lahendust, kus levinumatelt väljamaksetelt tulu- ja sotsiaalmaksu tasumiseks ei pea eraldi maksudeklaratsiooni esitama.

„Potentsiaalselt võiks see lihtsustus puudutada 36 000 ettevõtet ja esimeses etapis saab selline teenus kättesaadavaks ettevõtetele, kes teevad palgaülekandeid LHV pangas,“ lisas Helm.

Majandus- ja taristuminister Kristen Michali eestvedamisel ja ettevõtlusminister Liisa Oviiri, rahandusminister Sven Sesteri ja riigihaldusminister Arto Aasa ühisalgatusena sündinud nullbürokraatia projekti esmaspäevasel kohtumisel anti ülevaade ministeeriumide tegevustest ettevõtjate esitatud ettepanekute rakendamisel. Kohtumisel osalesid ka keskkonnaminister Marko Pomerants ja siseminister Hanno Pevkur.

Arutati veel tööandjate keskliidu ettepanekuid bürokraatia vähendamiseks välistööjõu palkamisel.

Tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsare sõnul esitasid välistööjõudu värbavad ettevõtjad ideekorje käigus palju probleeme ja ettepanekuid lihtsalt lahendatavate bürokraatlike takistuste kaotamiseks, kuid tuli ka mitmeid põhimõttelisi poliitilisi otsuseid vajavaid ettepanekuid. „Seejuures näeme, et probleeme ja takistusi on eri ministeeriumide haldusalas ja kui tahame välistööjõu värbamist sujuvamaks muuta, vajab see ministeeriumide ülest koordineerimist,“ ütles Tamsar pressiteate vahendusel.

Ministrid ja ettevõtjad otsustasid, et täpne tegevuskava ettevõtjate välistööjõu palkamisel bürokraatia vähendamiseks lepitakse kokku järgmise aasta alguses, kui ettevõtjad on välja valinud olulisemad lahendust vajavad küsimused.

Nullbürokraatia projekti eesmärk on vähendada ettevõtetele bürokraatlikke nõudeid riigiga suhtlemisel ning muuta see vähem koormavaks. Möödunud sügisel alanud projektiga koguti ettevõtjatelt ja organisatsioonidelt kokku 252 ettepanekut, millest 204 puudutas bürokraatia vähendamist. Kolme aasta jooksul on kavas kaotada või leevendada 164 bürokraatlikku nõuet.

Toetajad

Suno 365 logo 10 Uku tarkvara

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes