24.04.2015 Reede

Uued käibemaksudeklaratsioonid kahandavad oste ja kasvatavad laekumist

Maksu- ja tolliameti soovil mullu käiku lastud käibemaksudeklaratsioonide lisad, milles deklareeritakse üle 1000-euroseid arveid, on viimastel kuudel jõudsalt vähendanud fiktiivseid ostutehinguid, mis ilmneb ostude deklareerimise järsus languses samaaegselt käibemaksulaekumiste tõusuga.

Mullu käiku lastud käibemaksudeklaratsioonide lisad on viimastel kuudel jõudsalt vähendanud fiktiivseid ostutehinguid.
Mullu käiku lastud käibemaksudeklaratsioonide lisad on viimastel kuudel jõudsalt vähendanud fiktiivseid ostutehinguid. Foto: Maksu- ja Tolliamet

Nii on märtsile eelneval kolmel kuul ehk perioodil novembrist veebruarini kahanenud Eesti-siseste ostude deklareerimine aastataguse ajaga võrreldes 4,5 protsenti ehk 375 miljoni euro võrra, ent deklareeritud käibemaks samal ajal kasvanud 12,4 protsenti ehk 58 miljoni euro võrra, rääkis Jaanus Värk, maksu ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja ameti strateegiaseminaril.

Samal ajal on langenud ka käibemaksutagastamise taotluste arv, mis on viimastel kuudel näidanud püsivalt 4-5 protsenti väiksemat taset kui mullu.

Ettevõtjad peavad hakkama alates 1. novembrist käibedeklaratsiooni lisal deklareerima arvete informatsiooni juhul, kui ühe tehingupartneriga tehingu või tehingute käibemaksuta kogusumma ületab kalendrikuus 1000 eurot. Käibedeklaratsiooni lisa esitamise eesmärk on käibemaksupettuste vähendamine ja konkurentsikeskkonna võrdsemaks muutmine. Kogutavate andmete abil on võimalik oluliselt kiiremini ja täpsemalt teha kindlaks isikud, kellele maksuhaldur peaks pöörama kõrgendatud tähelepanu.

Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!