11.01.2016 Esmaspäev

Üle 23 000 ettevõtte ei maksnud mullu tööjõumakse

Enam kui 23 000 Eestisse registreeritud ettevõtet ei maksnud mullu esimese kolme kvartali jooksul tööjõumakse; maksu- ja tolliamet (MTA) on nende hulgast töösuhte varjamist ehk OÜ-tamist tuvastanud 102 korral.
Üle 23 000 ettevõtte ei maksnud mullu tööjõumakse
Üle 23 000 ettevõtte ei maksnud mullu tööjõumakse Foto: PM

Eelmise aasta esimese kolme kvartali kokkuvõtte järgi ei tasunud tööjõumakse 23 192 ettevõtet. Nende seas on nii äriühinguid, mitteresidentidele kuuluvaid ettevõtteid kui ka riigiasutusi.

Paljud neist on ettevõtted, kus aktiivset tegevust ei toimugi või kus pole töötajaid, kellele tasu maksta. Siiski on lehe sõnul nende seas ka neid, kes aktiivset töötegemist varjavad ja tehtud töö eest teenitud tulu pealt maksudega mängivad, kirjutab Äripäev.

Maksuamet hakkas sügisel OÜ-tamist rangemalt kontrollima, tänu millele on oktoobris ja novembris lisandunud 102 uut töötasu või juhatuse liikme tasu saajat. Kokku on uute ausate maksumaksjate pealt riigikassasse jõudnud juba 90 000 eurot.

Maksuamet on senimaani ühendust võtnud paarisaja suurema ettevõtte ja kontserniga. Maksuameti pressiesindaja Mailin Aasmäe sõnul on paljud neist praeguseks oma senise töökorralduse üle vaadanud. Samas nentis ta, et ette on tulnud ka juhtumeid, kus on hakatud uusi meetodeid välja mõtlema, et makse siiski mitte maksta

Endise rahandusministri ja reformierakondlase Aivar Sõerdi hinnangul vaja ümber teha see OÜ-de maksusüsteemiosa, mis puudutab tõelise töösuhte varjamist äriühinguga.

“OÜ-del on vaja reegleid, et eristada kapitalitulu ja palgatulu,” ütles Sõerd lehele. Kapitalitulu on tulu investeeritud kapitalilt passiivses vormis, töö- suhe aga aktiivne tegevus, mis on reeglina tööandja antud ja poolte vahel kokku lepitud tööülesandeid täites.

Sõerd pakkus välja, et üks võimalus oleks mõistliku tootluse kriteeriumi rakendamine. Ta märkis, et olemuslikult on kapitalitulu saamiseks vaja osaühingusse panna kapitali. Selleks tuleb arvestada, kui palju on investeeritud ja akumuleeritud kapitali, ning arvutada sellelt summalt mõistlik tootlus.

MTA teatas eelmise aasta oktoobri keskel, et kavatseb lähiajal võtta ühendust niinimetatud OÜ-tamise kahtlusega ettevõtetega ja neid nõustada, kuidas oma tegevus seadustega kooskõlla viia; maksekäitumist mitte muutvate ettevõtete osas on ametil plaanis alustada maksukontrolli.

Amet pakub ettevõtetele nõustamist, kuidas oma edasine tegevus seadustega kooskõlla viia ja lisaks on amet avaldanud oma kodulehel vastava materjali, millest edaspidi juhindudes ei ole tõenäoline OÜ-tamisega seoses kontrolli sattuda.

OÜ- tamine on näilik olukord ettevõtete vahelisest teenuse osutamisest, et vähendada või hoida kõrvale tööjõumaksude tasumisest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!