08.10.2020 Neljapäev

Tegevusaruande auditeerimisega seotud nõuded peavad olema üheselt arusaadavad

Rahandusministeeriumis on valminud eelnõu, mis paneb audiitorile kohustuse kontrollida, kas keskmise suurusega ettevõtja või suurettevõtja tegevusaruanne on olulises osas kooskõlas raamatupidamise aastaaruandega ning seaduses sätestatud nõuetega.

Plaanitav seadusemuudatus on läbinud esimese kooskõlastusringi, kuid ei ole veel jõudnud Riigikokku.
Plaanitav seadusemuudatus on läbinud esimese kooskõlastusringi, kuid ei ole veel jõudnud Riigikokku. Foto: pixabay

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja hinnangul vajab audiitoritele lisanduv kohustus täpsustamist.

Eelkõige tuleb audiitortegevuse seaduses selgemalt välja tuua, millistele seadusenõuetele peab tegevusaruanne vastama. Kui sätte sõnastus ei ole üheselt arusaadav, siis võib tekkida olukord, kus audiitorid hakkavad uut sätet erinevalt tõlgendama, kusjuures mõni tõlgendab kitsamalt ja mõni laiemalt, ning selle tulemusena võib hakata oluliselt erinema ka osutatava teenuse maht ja hind.

Koda tegi rahandusministeeriumile ettepaneku täpsustada eelnõus või siis vähemalt seletuskirjas, millistele seadusenõuetele vastavust peab audiitor kontrollima. Ühe lahendusena näeb koda seda, et eelnõus või seletuskirjas on konkreetselt välja toodud, et audiitor peab kontrollima tegevusaruandes esitatud info kooskõla raamatupidamise seaduse §-ga 24, ja kui asjakohane, siis ka raamatupidamise seaduse §-ga 241 ja §-ga 242.

Rahandusministeeriumis koostatud eelnõu kohaselt tuleb uusi nõudeid kohaldada majandusaasta aruannete aruandeperioodide kohta, mis algavad 2020. aasta 1. jaanuaril või hiljem.

Plaanitav seadusemuudatus on läbinud esimese kooskõlastusringi, kuid ei ole veel jõudnud Riigikokku.

Audiitortegevuse seaduse ja raamatupidamise seaduse plaanitavate muudatustega saab lähemalt tutvuda siin.

Koja seisukohtadega audiitortegevuse seaduste muudatuste osas saab tutvuda siin.

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!