08.09.2015 Teisipäev

Tallinn: müügimaksu vaidlused võivad ka linnale positiivselt lõppeda

Tallinna linnavalitsuse hinnangul võivad ülejäänud müügimaksu vaidlused Tallinnale ka positiivselt lõppeda ja kaotus Statoilile ei tähenda ülejäänud 15 ettevõtjale automaatset võitu.
Tallinn: müügimaksu vaidlused võivad ka linnale positiivselt lõppeda
Tallinn: müügimaksu vaidlused võivad ka linnale positiivselt lõppeda Foto: Reuters

"Vastab tõele, et Riigikohus ei võtnud menetlusse Tallinna kaebust Statoili müügimaksu tagastamise nõude asjas. Selles asjas on kohtuvaidlus lõppenud. Küsisite, kas meie hinnangul võiks sarnane vaidlus Tallinna Kaubamajaga analoogselt laheneda. Meie hinnangul mitte, sest kohtuasjad on erinevad. Sellele küsimusele detailsemalt me kahjuks vastata ei saa, sest see käsitleb linna kui kohtumenetluse osalise menetluslikku positsiooni ja sisulist hinnangut kohtuasjas," ütles Tallinna linnakantselei õigusteenistuse direktor Priit Lello BNS-ile.

"Meil ei ole võimalik kohtumenetluse eduperspektiivi sellises võtmes ajakirjanduses käsitleda, kuna see võib mõjutada meie huve kohtuasjas. Üldistavalt märgime, et Statoili vaidluse tulem ei ole üldiselt ülekantav teistele pooleliolevatele kohtuasjadele, kuna vaidluste sisu ja detailid võivad erineda. Pole välistatud, et Statoili otsusel on teatud mõju analoogsetele kohtuasjadele, kuid meil ei ole võimalik praeguses menetlusfaasis anda hinnangut, kas mõni kohtuasi on analoogne," lisas ta.

Kohtutes on Lello sõnul pooleli 15 ettevõtja kaebused müügimaksu tagastamiseks. "Lisaks olemasolevatele müügimaksu tagastusnõuetele, millede üle käib hetkel kohtumenetlus, uusi tagastusnõudeid täna esitada ei saa, sest nõuded oleksid aegunud, möödunud on kolme aastane aegumistähtaeg. Kohtuasjade detaile ei ole meil võimalik avaldada põhjusel, et kohus on ettevõtjate maksusaladuse kaitseks tunnistanud kohtumenetlused kinniseks."

"Tallinna linn on esitanud riigi vastu nõude õigustloova akti kehtestamisega tekitatud kahju hüvitamiseks," rääkis Lello. Linn leiab, et kui tekiks kohustus müügimaks tagastada, tõstatuks küsimus Euroopa Liidu õigusega mittekooskõlas oleva kohalike maksude seadusega Tallinnale kahju tekitamisest, ütles Lello kevadel. "Tallinna linn rakendas seadusi eeldusel, et need on viidud kooskõlla Euroopa Liidu õigusega, sest sellise kohustuse võttis endale Eesti Vabariik Euroopa Liiduga ühinemisel."

Tallinna linnavalitsus kaotas augusti alguses Statoil Fuel & Retail Eestile müügimaksuvaidluses, milles kütusemüüja taotles linnalt tagas 727 000 eurot müügimaksuga maksustatud aktsiisikaupade müügilt 2010. aasta suvest 2011. lõpuni. Vaidluse aluseks on Tallinna ettevõtlusameti otsused, mille alusel nõuti müügimaksu tasumist ka aktsiisikaupadelt – vedelkütuselt, alkoholitoodetelt ja mõningatelt tubakatoodetelt.

Statoili kaebuse üks põhiargument oli, et müügimaksu tasumise nõudmine aktsiisikaupade müügilt on vastuolus Euroopa Liidu Nõukogu direktiiviga 2008/118/EÜ, mis käsitleb aktsiisi üldist korda ning mille kohaselt aktsiisikaupa võib täiendavate maksudega maksustada üksnes erieesmärgi olemasolul. Erieesmärgina käsitatakse Euroopa Kohtu kohtupraktikas muud kui üksnes eelarve täitmise eesmärki.

Ringkonnakohus nõustus kaebaja väitega, et Tallinna linna müügimaksul puudub aktsiisidirektiivi mõistes erieesmärk, mistõttu müügimaksu nõudmine aktsiisikaupadelt on vastuolus Euroopa Liidu Nõukogu direktiiviga. Otsuse kaebas Tallinna linn edasi Riigikohtusse, mis ei võtnud seda menetlusse.

15 ettevõtte hulgas, mis Tallinnalt müügimaksu tagasi taotlevad on ka Tallinna Kaubamaja, mis soovib 3,3 miljoni tagastamist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!